Jak nazwać warsztat samochodowy

Nazwa stanowi podstawę do identyfikacji każdego przedsiębiorstwa. Z tego powodu dobra nazwa powinna charakteryzować się pewnymi pożądanymi przez branżę namingową cechami. Co więcej, nazwa firmy powinna być dostosowana do branży, w jakiej funkcjonuje, aby odpowiadała potencjalnym oczekiwaniom klientów. Jak, więc powinna wyglądać nazwa dla warsztatu samochodowego? 

nazwa dla warsztatu samochodowego

Źródło: Fotolia.com

Specyfika nazwy dla warsztatu samochodowego 

Warsztaty samochodowe przede wszystkim kojarzą się z branżą głównie skierowaną do mężczyzn. Pomimo że kobiety również korzystają z usług warsztatów, to zdecydowanie wiodącą grupą docelową są mężczyźni. Z tego powodu dobre nazwy warsztatów samochodowych dostosowane są raczej pod męski punkt widzenia. Oznacza to, że nie wykorzystują zbędnych ozdobników. Często główną partią nazwy są imię i nazwisko właściciela. Zdarza się jednak również, że w nazwach warsztatów występują pewne nazewnicze tendencje. Jedną z nich jest używanie charakterystycznych słów takich jak: auto, car, moto, serwis... Powstałe w ten sposób nazwy prezentują się następująco: 

 • TesCar – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą, która wykorzystuje słowo Car (samochód) 
 • Auto Pol – Ta nazwa wykorzystuje bardzo stereotypowe połączenie przedrostka związanego z branżą samochodową, czyli auto oraz tendencyjnego sufiksa Pol. Nawiązuje to do trendów nazewniczych, które nasiliły się w latach 90. Bardzo modne stało się wtedy budowanie nazw wykorzystujących -pol lub końcówek typu -ex. W konsekwencji tego trendu powstało wiele tendencyjnych nazw takich jak: Moto-Budrex, Autex, ExMot. 
 • Patyra Serwis – tym razem mamy idealny przykład bardzo prostej nazwy, którą łączy nazwisko właściciela i prosty czynnik nawiązujący do rodzaju prowadzonej działalności, czyli serwis. Jest to przykład nazwy bardzo tradycyjnej, która jednak poprzez niewielką oryginalność staje się mało charakterystyczna. 
 • Auto Center – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą anglojęzyczną. Jest to kolejny przykład bardzo tendencyjnej nazwy, która stanowi połączenie branżowego słowa auto oraz słowa Center. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza centrum aut. Po raz kolejny jest to przykład nazwy mało wyróżniającej się, aczkolwiek utrzymującej w podstawowych nazewniczych wytycznych. 
 • Motomania Serwis Samochodowy – W tym przypadku widzimy  przykład ciekawej i chwytliwej nazwy dla firmy powiązanej z branżą samochodową. Nazwa stanowi interesujące połączenie przedrostka wskazującego na tym działalności, czyli moto oraz słowa mania. 

nazwa dla warsztatu samochodowego

Źródło: Fotolia.com 

Wskazówki nazewnicze 

Tworząc dobrą nazwę dla swojej firmy, pamiętaj o kilku aspektach, które mają duże znaczenie dla przyszłości Twojej firmy: 

 1. Buduj nazwy krótkie i mało skomplikowane. Ułatwi to zapamiętywanie, a przecież o to właśnie chodzi w dobrej nazwie dla firmy. 
 2. Unikaj polskich znaków. Język polski nie jest łatwy, a jego gramatyka może sprawiać trudności nawet rodzimym Polakom. Lepiej zatem stosować nazwy, które nie są przeładowane gramatycznymi i ortograficznymi pułapkami. 
 3. Kontroluj dostęp domen internetowych. Zastanawiasz się, jak nazwać firmę? Pamiętaj, że w dobie internetu obecność w sieci jest nie mniej ważna niż ta w realu. Z tego powodu ważnym aspektem jest wybranie nazwy, która posiada wolne domeny internetowe. 
 4. Pamiętaj aby sprawdzić w urzędzie patentowym, czy wybrana nazwa nie jest jeszcze zarejestrowana jako znak towarowy. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ naruszenie znaku towarowego grozi przykrymi konsekwencjami w przyszłości, wliczając przymusową zmianę nazwy, a nawet kary pieniężne.
 5. Przeprowadź analizę wybranej nazwy. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku firm planujących działalność o charakterze międzynarodowym. Zdarza się bowiem tak, że nazwa, która świetnie brzmi w języku narodowym, niekoniecznie sprawdzi się również w innych językach. Wydawać by się mogło, że jest to błahy i rzadko spotykany problem, jednak jak pokazuje historia, wpadki nazewnicze zdarzają się nawet dużym rynkowym koncernom. Przykładem takiej sytuacji jest nazwa samochodu Rolls-Royce Mist, bowiem Mist w języku niemieckim oznacza gnój. 
 6. Zadbaj również o poprawności przekazu płynącego z nazwy. Ważne jest, aby nie wysyłała błędnego przekazu, co do rodzaju prowadzonej działalności oraz oferowanych usług. 
 7. Przypilnuj, aby dobra nazwa dla Twojej firmy nie zawierała również wulgaryzmów ani żadnych treści uważanych powszechnie za obraźliwe lub mocno kontrowersyjne. Weź pod uwagę, że nie każdy rozgłos jest dobry i że raz zszarganą opinię bardzo ciężko odbudować.


Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak nazwać warsztat samochodowy, skorzystaj z powyższych wskazówek i zrób to własnymi siłami lub udaj się po pomoc do specjalistów świadczących usługi z zakresu namingu. Pamiętaj, że branża samochodowa, jak i każda inna branża cechuje się pewnymi trendami nazewniczymi. Oczywiście można się inspirować już istniejącymi nazwami, pamiętając jednak, o zachowaniu należytej oryginalności, która wyróżni Twoją firmę na tle konkurencji. 

Nazwa dla firmy zajmującej się rękodziełem-image

Nazwa dla firmy zajmującej się rękodziełem

Biznes rękodzielniczy ma bardzo szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o tworzenie nazwy firmy. Rękodzieło charakteryzuje się nowatorstwem, pomysłowością i estetyką – takie same cechy powinna mieć nazwa firmy, która się tym zajmuje. Jeżeli stoisz przed problemem stworzenia nazwy dla swojej firmy, po przeczytaniu artykułu nie będzie to już kłopot, a sama przyjemność. 

czytaj więcej
Jak wybrać nazwę dla firmy z Rmarket.pl - poradnik kupującego-image

Jak wybrać nazwę dla firmy z Rmarket.pl - poradnik kupującego

Wiele z proponowanych przez nas nazw, może być nazwą dla Twojego biznesu. Istotne jest jednak to, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla niego. W tym artykule opowiemy Ci jak tego dokonać, aby marka służyła Ci jak najlepiej.

czytaj więcej
Nazwa dla produktu-image

Nazwa dla produktu

Żaden biznes nie osiągnie sukcesu, jeżeli nie będzie dopracowany w każdym detalu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać nie tylko o jego jakość, ale również o nazwę. Jeśli będzie ona budziła dobre skojarzenia oraz emocje, to produkt z pewnością zyska większe szanse na sukces. Dowiedz się, więc jaka powinna być dobra nazwa.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook