Wybór nazwy domeny

O tym jak ważny jest dobry adres przekonuje się praktycznie każdy, kto prowadzinp. zakład fryzjerski przy ruchliwej ulicy. Z domenami jest podobnie. Dobry adres może pomóc Ci wypromować biznes i ułatwić jego odnalezienie potencjalnym klientom. Z tego artykułu dowiesz się jaką nazwę domeny wybrać, by wyróżnić się wśród mnóstwa adresów www, które można znaleźć w Internecie.

Wybór nazwy domeny
Marcin Setlak
Artykuł napisany pod redakcją
Marcin Setlak
29.04.2025 - 3 min czytania

Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa to unikalny adres, który wskazuje na konkretną stronę w przestrzeni cyfrowej. Jest ona kluczowym elementem identyfikacji w sieci, umożliwiając użytkownikom łatwe odnalezienie witryny firmy czy osoby. Domena internetowa, im łatwiejsza do zapamiętania tym lepiej dla Twojego biznesu. Jeśli jest wiązana z charakterem działalności, może stać się ważnym narzędziem budowania wizerunku i widoczności Twojej marki.

Jaką wybrać nazwę domeny internetowej?

Wybierając nazwę domeny, panuje jedna zasada. Powinna być taka sama jak nazwa firmy. Kiedyś zadanie było łatwe. Przedsiębiorca nadawał nazwę swojej firmie, a potem rejestrował domenę o nazwie identycznej. Dzisiaj wybór odpowiedniej domeny jest znacznie trudniejsza. W Internecie panuje „tłok” i bardzo często tworzone nazwy są zwyczajnie zajęte. Żadna nazwa dla firmy nie zda egzaminu, jeżeli okaże się, że nazwa domeny o takim samym brzmieniu jest już zarejestrowana, dlatego odmiennie niż kiedyś, już przy tworzeniu choćby propozycji nazwy dla firmy, należy sprawdzić dostępność koherentnych domen.

Warunkiem priorytetowym przy wyborze dobrej nazwy dla Twojej firmy powinno być sprawdzenie, czy dana nazwa posiada wolną domenę. Ważne jest bowiem, aby domena internetowa była taka sama jak nazwa firmy.

O ile, w przypadku nazw firm najlepiej, gdy nazwa domeny jest taka sama jak oznaczenie handlowe naszego biznesu, o tyle nazwy dla produktów i usług nie rodzą takich problemów. Jeżeli dla swoich produktów lub usług nie masz konkretnej marki, wystarczy, że użyjesz nazwy pospolitej (ogólnej). To nie oznacza jednak, że problemy w ogóle się tu nie pojawiają. Nazwy domen, służące promocji oferty mogą być (lecz nie muszą) znacznie bardziej generyczne (ogólne oznaczenia, nazwy i słowa używane potocznie), to znaczy że – o ile uda się znaleźć taką domenę – stronę internetową dotyczącą usługi tworzenia nazw dla firm, zarejestruj pod nazwą tworzenienazw.pl. Problem jednak w tym, że coraz ciężej znaleźć wolne oznaczenia generyczne. W zależności od branży, czasami graniczy to wręcz z cudem. Bardzo często pojawia się dodatkowe utrudnienie w postaci kosztu takiej domeny. Do niedawna najdroższą domeną, jaką zakupiono w Polsce była nazwa generyczna „opony.pl”. Jej cena wyniosła prawie 1 000 000 zł!

Jak stworzyć dobrą nazwę domeny dla strony internetowej?

Nieodpowiednia nazwa domeny internetowej może znacznie utrudnić budowanie pozytywnego wizerunku marki w Internecie. Rynek domen w Polsce i na świecie rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Trendy zmieniają się błyskawicznie, jednak istnieje kilka stałych, uniwersalnych reguł, których zastosowanie powinno znacznie ułatwić stworzenie i wybór najlepszej nazwy dla domeny internetowej.

wybór nazwy domeny
Jaką domenę wybrać dla swojej marki?

Mimo tego, że od kilku lat istnieje oficjalne przyzwolenie na rejestrację domen zawierających znaki diakrytyczne, to zdecydowanie lepiej tego unikać. Ludzie bowiem przywykli już do pisania adresów internetowych nie zawierających polskich znaków.

Nazwa domeny internetowej firmy, produktu czy usługi ma takie samo znaczenie, jak nazwy handlowe używane w kontaktach biznesowych w realnym świecie. Adres www reprezentuje Cię w sieci, gdzie znacznie szybciej możesz dotrzeć do bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów. Odpowiednio stworzona nazwa domeny internetowej, tak samo jak nazwa firmy, przyciąga klientów, ułatwia budowanie świadomości marki i zwiększa szanse na sukces.

Wszystkie proponowane przez nas nazwy posiadają wolną domenę internetową. Dzięki temu otrzymujesz nie tylko dobry pomysł na nazwę swojej firmy czy produktu, ale również atrakcyjny adres domenowy.

Czy warto sprawdzić dostępność domeny internetowej?

Sprawdzenie dostępności Twojej domeny to kluczowy krok w procesie budowania marki w Internecie. Wybór domeny powinien być przemyślany, aby była łatwa do zapamiętania i odzwierciedlała charakter działalności firmy. Dzięki temu unikniesz problemów z prawami własności i zyskasz pewność, że wybrana nazwa wyróżni Cię w cyfrowej przestrzeni. Tylko unikalna nazwa umożliwia jej zastrzeżenie w Urzędzie Patentowym, co daje pewność co do ochrony prawnej i wyróżnia Twoją firmę w przestrzeni cyfrowej. Dzięki temu zyskasz solidne podstawy do budowania trwałej marki. Co ważne, jeżeli nazwa Twojej domeny i nazwa znaku towarowego są tożsame, będą one chronione niezależnie od rozszerzenia domenowego. Dzięki temu zyskasz pewność co do ochrony prawnej i wyłączności jej używania.

Czy warto zarejestrować domenę w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja domeny w Urzędzie Patentowym to krok, który warto rozważyć, aby wzmocnić ochronę prawną marki. Wybierając domenę dla Twojej strony www, ważne jest, aby była unikalna i zgodna z identyfikacją wizualną firmy. Niezależnie od rozszerzenia domeny, zarejestrowanie jej jako znaku towarowego może ułatwić egzekwowanie praw w przypadku sporów i zabezpieczyć markę na długie lata.

Proces wyboru idealnej nazwy domeny internetowej nie jest łatwym zadaniem. Na rynku panuje tłok a domeny premium są już zajęte. Wybór domeny pod kątem pozycjonowania czy słów kluczowych w nazwie może być ryzykowne, ponieważ ich opisowość lub rodzajowość może być przeszkodą w ich rejestracji w Urzędzie Patentowym. Dlatego jeżeli potrzebujesz gotowej nazwy dla swojej firmy z wolną domena internetową napisz lub zadzwoń do nas. Kancelaria Brandelaw zajmuje się tworzeniem unikalnych rozwiązań nazewniczych, które posiadają wolne domeny internetowe i które można zarejestrować w UP.

Poznaj odpowiedzi na popularne pytania

Marcin Setlak

Marcin Setlak

Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

Podobne wpisy

W tym miejscu znajdziesz wartościowe artykuły i porady, w których dzielimy się wiedzą
z zakresu tworzenia nazw i zastrzegania znaków towarowych.

Wszystkie artykuły

Masz pytania? Chcesz nawiązać współpracę?

Napisz wiadomość na [email protected] lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

Skuteczne nazwy dla twojego biznesu

Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

Nie znalazłeś nazwy dla siebie? Skontaktuj się z nami
  • Nazwy z wolną domeną internetową

    Nazwy z wolną domeną internetową

    Proponowane nazwy mają co najmniej jedną wolną domenę internetową.
    Domeny są zarejestrowane i znajdują się w naszych zasobach.

  • Jak wybrać najlepszą nazwę?

    Jak wybrać najlepszą nazwę?

    Dodaj swoje typy nazw do schowka, a następnie porównaj.
    Poproś też znajomych, aby pomogli Ci w wyborze.

  • Jak sprawdzisz czy nazwa  jest unikalna?

    Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?

    Sprawdź, czy wśród konkurencyjnych marek nie ma nazwy podobnej.
    My zbadamy czy w Twojej branży nazwa może być prawnie chroniona.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo

    Zadbaj o bezpieczeństwo

    Nabywając nazwę stajesz się właścicielem zgodnie z prawem autorskim.
    Wyłączność na jej stosowanie daje Ci rejestracja znaku towarowego.

  • Co daje zastrzeżenie nazwy?

    Co daje zastrzeżenie nazwy?

    Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci prawną wyłączność na jego używanie.
    Wyłączność obejmuje określone branże tzw. klasy oraz terytorium np. Polska, UE.

  • Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

    Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

    Chroń swoją markę tam, gdzie prowadzisz główne interesy.
    Opłaty urzędowe w UE są wyższe, ale w zamian otrzymujesz ochronę w 28 krajach na 10 lat.

KOMPETIKA

Poznaj naszą realizację

Pokaż więcej