Uniwersalne nazwy dla firm

Nazwa firmy pełni bardzo ważną funkcję wyróżniającą firmę na rynku. To właśnie na nazwie budowane jest pierwsze wrażenie i cała marka. Jeśli zastanawiasz się więc, jak nazwać firmę, to zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy firmy?

Jak już zostało wspomniane, dobra nazwa firmy jest jednym z elementów kształtujących jej wizerunek. Od nazwy bowiem zależy pierwsze wrażenie, jakie firma wywiera na kliencie. Powinna być zatem stworzona na podstawie rzetelnych wytycznych tak, aby mogła skutecznie służyć przez wiele lat. Oto podstawowe warunki, jakie powinna spełniać dobra nazwa dla Twojego przedsiębiorstwa: 

  • Unikalność – jeśli nazwa ma spełniać swoją wyróżniającą funkcję, to powinna być unikalna. Wiąże się to z dwoma aspektami. Pierwszy z nich to sprawdzenie, czy taka nazwa nie została już zarejestrowana jako znak towarowy. Natomiast drugi to unikanie oczywistych rozwiązań, czyli np. nazw z końcówkami -ex, -pol itd. 
  • Brak negatywnych konotacji – brzmienie nazwy ma ogromny wpływ na to, jak będzie odbierania. Dobra nazwa nie może budzić negatywnych skojarzeń.
  • Bezpieczna w językach obcych – Ten punkt pośrednio nawiązuje również do poprzedniego, dotyczącego złych skojarzeń. Czasem bowiem zdarza się, że nazwa, która w jednym języku jest dobra, w innym będzie totalną wpadką. Przykładem takiej sytuacji jest model samochodu Rolls-Royce Silver Mist, który dla większości oznacza srebrną mgłę, jednak nie w krajach niemiecko języcznych. Tam bowiem oznacza to kupę gnoju. 
  • Minimamalizm – wbrew pozorom, to właśnie nazwy krótkie i łatwe w zapamiętaniu lepiej się sprawdzają. Zbyt skomplikowane frazy są dla konsumentów znacznie trudniejsze w odbiorze i zapamiętaniu. 

Nazwy uniwersalne vs. nazwy związane z konkretnymi branżami

Nazwy możemy podzielić na dwie grupy: nazwy nawiązujące do konkretnej branży oraz nazwy uniwersalne, czyli takie, które swoim brzmieniem, czy budzonymi skojarzeniami nie nawiązują do konkretnego typu działalności. Jeśli zastanawiasz się więc, jak nazwać firmę, to powinieneś wiedzieć, że dobra nazwa, to taka, która intensywnie oddziałuje na emocje klientów. Im wywierane przez nazwę emocje będą bardziej uniwersalne, tym do większej grupy odbiorców będą docierały. Dlatego też nie można zakładać, że nazwy uniwersalne są gorsze lub mniej skuteczne niż nazwy branżowe. Specjalnie dla Ciebie przeanalizowaliśmy setki uniwersalnych nazw. Przekonaj się sam, jak wiele znanych Ci przedsiębiorstw korzysta właśnie z dobrych nazw, które mają uniwersalny charakter.


Uniwersalne nazwy dla firm


Jak powstają nazwy uniwersalne? Mają jakieś logiczne interpretacje, czy też są całkowitą abstrakcją? Otóż obie odpowiedzi są właściwe! Zdarzają się nazwy, które są absolutnymi neologizmami i powstały „z niczego”, ale są też nazwy z pewną historią lub takie, które mają swój źródłosłów.

Jedną z wykorzystywanych tendencji w tworzeniu nazw uniwersalnych jest używanie imion lub nazwisk jako bazy dla nazwy firmy. 

  • Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest znany producent sprzętu AGD BOSCH, założony przez Roberta Boscha. 
  • Kolejnym doskonale wpisującym się przykładem jest Adidas. Jego nazwa powstała bowiem ze złożenia poszczególnych sylab pochodzących z imienia i nazwiska założyciela Adolfa Adi Dasslera.  

Inne przykłady uniwersalnych nazw:

  • CCC - nazwa w żaden sposób nie nawiązuje do branży obuwniczej, a jej obecna postać wytworzyła się z hasła reklamowego Cena Czyni Cuda.
  • Adobe – nazwa absolutnie nie nawiązuje do oferowanych produktów i usług, a do rzeki Adobe Creek, która płynie w okolicy domu jednego z założycieli firmy Johna Warnocka.
  • KIA – w tłumaczeniu z języka koreańskiego oznacza powstać, wyjść z Azji.

 

Uniwersalna nazwa dla firmy

 

Podsumowując, uniwersalne nazwy, mogą być tak samo skuteczne, jak i nazwy branżowe. Najlepszym dowodem na to są przytoczone powyżej przykłady dużych światowych firm takich, jak CCC, KIA oraz Adidas.

Teraz kiedy świadomie możesz dokonać wyboru nazwy dla swojej firmy, zapraszamy do bazy nazw zamieszczonej na naszym portalu.  Jeśli wybierzesz już swoją idealną nazwę, pamiętaj również o zapewnieniu jej ochrony poprzez rejestrację znaku towarowego. Pomoc z zakresu rejestracji znaków towarowych znajdziesz na zastrzezone.pl  

 

Często zadawane pytania

Jakie warunki powinna spełniać nazwa firmy?

Konkurencja na rynku jest coraz większa, a Ty aby na niej zaistnieć musisz się od mniej odróżniać. Już w momencie tworzenia nazwy określ jaką misję będzie realizować Twoja firma i do kogo kierujesz swój produkt, towar czy usługę. Stwórz obraz Twojego klienta i zastanów się jakie ma potrzeby, zainteresowania. Stwórz nazwę, która będzie spełniała jego oczekiwania i marzenia.

Jak stworzyć uniwersalną nazwę?

Tworząc nazwę musisz zdecydować czy będzie wskazywała na branżę, w której działasz czy będzie nazwą uniwersalną. Zarazem jeden jak i drugi pomysł jest dobry. To od Ciebie zależy co wybierzesz, ale pamiętaj myśl perspektywicznie. Stwórz znak, który będzie unikatowy i atrakcyjny dla Twojego odbiorcy. 

Podobne wpisy

Nazwa dla firmy komputerowej-image

Nazwa dla firmy komputerowej

Nazwa dla marki z branży suplementów diety-image

Nazwa dla marki z branży suplementów diety

„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki-image

„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki

Skuteczne nazwy dla twojego biznesu

Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

Nazwy z wolną domeną internetową-image
Nazwy z wolną domeną internetową

Proponowane nazwy mają co najmniej jedną wolną domenę internetową.
Domeny są zarejestrowane i znajdują się
w naszych zasobach.

 

 

 

Jak wybrać najlepszą nazwę?-image
Jak wybrać najlepszą nazwę?

Dodaj swoje typy nazw do schowka
a następnie porównaj.
Poproś też znajomych aby pomogli
Ci w wyborze.

Jak sprawdzisz czy nazwa  jest unikalna?-image
Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?

Sprawdź czy wśród konkurencyjnych
marek nie ma nazwy podobnej.
My zbadamy czy w Twojej branży nazwa może być prawnie chroniona.

Zadbaj o bezpieczeństwo-image
Zadbaj o bezpieczeństwo


Nabywając nazwę stajesz się właścicielem zgodnie z prawem autorskim.
Wyłączność na jej stosowanie daje Ci rejestracja znaku towarowego.

Co daje zastrzeżenie nazwy?-image
Co daje zastrzeżenie nazwy?


Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci prawną wyłączność na jego używanie.
Wyłączność obejmuje określone branże
tzw. klasy oraz terytorium np. Polska, UE.

Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej-image
Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

Chroń swoją markę tam, gdzie
prowadzisz główne interesy.
Opłaty urzędowe w UE są wyższe,
ale w zamian otrzymujesz ochronę
w 28 krajach na 10 lat.

SECRA

poznaj naszą realizację >

SIRONES .com .pl negocjuj
2 domeny
AVERTEN .com .eu .pl negocjuj
3 domeny
PREMERSON .com .eu .pl negocjuj
3 domeny
AVEREN .pl 2790 PLN
1 domena
PROMERON .pl 2340 PLN
1 domena
ALLEMED .pl 2690 PLN
1 domena
PROVERY .pl 2470 PLN
1 domena
PROVIRE .pl 2370 PLN
1 domena
pokaż więcej
Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook