Przykłady nazw firm

 

Istnieje wiele przykładów nazw firm, które stały się głównym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa. Przy nadawaniu oznaczeń swoim biznesom, właściciele kierują się wieloma, różnymi zamysłami. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, wedle których powstały najciekawsze nazwy, których katalog prezentujemy poniżej.

 

Nazwa firmy budowlanej

Przeglądając nazwy dla firm budowlanych, można zauważyć tendencję do stawiania przedrostka/przyrostka -bud, będącego skrótem od słowa „budować”. Poprzez połączenie z inną sylabą czy słowem, tworzy się jedna nazwa, która wskazuje na obszar działań, czyli budowanie. Stosowanie takiej konwencji w nazewnictwie jest bardzo popularne. Przykłady nazw firm dla tej branży stanowią: AVBUD Kazimierz Rybarz, Jan-Bud Janusz Ziółkowski, Fach-Bud, Pro-Bud Adam Krzysiak.

Nazwa firmy budowlanej nie musi jednak zawierać dodatku -bud. Nazwą zatem może być wyraz, który niekoniecznie bezpośrednio nawiązuje do branży budowlanej. Przykładowe nazwy firm na rynku to „Amplast”, Stan-Kop Gołaszewski Spółka Jawna, P.H.U. BAU-MAR Marcin Szemainda. Taka firma z całą pewnością wyróżnia się na tle innych, zawierających w nazwie -bud, mimo że nie określa jednoznacznie charakteru działalności.Innym sposobem powstawania nazw firm budowlanych, jest zamieszczenie w nazwie fraz, które bezpośrednio świadczą o profesji przedsiębiorstwa, jak Firma Budowlana, Firma Budowlano – Remontowa, Usługi Budowlane. Warto jednak, aby takie frazy były uzupełniane unikalnym oznaczeniem. Gdy tak się stanie, nazwa będzie informować nie tylko, czym zajmuje się dana firma, ale wyrazi również charakter prowadzonego biznesu (szybki, profesjonalny, niedrogi)

Nazwa firmy transportowej

Jedną z  najczęściej spotykanych tendencji przy tworzeniu nazw dla firm transportowych, jest użycie w budowie słowa trans, które zostaje dodane do początkowej lub końcowej części oznaczenia. Trans, jest morfemem słowa transport i wskazuje potencjalnym pasażerom, iż mają do czynienia właśnie z firmą transportową. Na rynku łatwo spotkać takie nazwy firm – przykłady to Gar-Trans, "Antras" Anna Kucharczyk, Megatrans Mariusz Gabryszak. 
Można zauważyć, iż wiele przykładów nazw firm transportowych nie zawiera słowa trans. Składają się za to z wyrażeń, które w inny sposób przekazują potencjalnym klientom informacje o rodzaju prowadzonych usług. Panda-Bus Andrzej Przybyszewski, Speed-Bus Mazur Dariusz, PEKAesiak, Polski Bus, nasuwają skojarzenia z ruchem, przemieszczaniem się i podróżowaniem. Taka nazwa wyróżnia się na tle konkurencyjnych „transów” i stwarza realną szansę na trwałe pozostanie w pamięci klientów. 

przykłady nazw firm polskibus

Nazwa sklepu odzieżowego

Jednym z trendów nazewniczych sklepów odzieżowych, to nadawanie sklepom damskich imion: Butik Oliwia, Sklep Andżela. Warto pamiętać, iż same imiona mogą ładnie brzmieć, jednakże nie przekazują klientom żadnych informacji na temat dostępnych produktów. Nazwa sklepu odzieżowego może zawierać słowa, niebędące imieniem, mające związek z odzieżą. Przykłady nazw firm tego rodzaju mogą być: „Szuflada”, w której każdy znaleźć może ubrania dla siebie; sklep „To i owo”, w którym znaleźć można to i owo, w zależności od potrzeb; „Metka”, przypięta do każdego nowego i markowego ubrania.Nazwy sklepów odzieżowych mogą odnosić się do tego, do kogo kierowana jest oferta. Przykładowe nazwy takich firm to Bobas, Happymum, Piękna Mama, Modna Seniorka. Podczas zakupów w galerii handlowej lub w punkcie w centrum miasta, gdzie jest bardzo dużo sklepów, nazwa taka, z całą pewnością stanowi cenne wyróżnienie biznesu. Nazwa dla sklepu odzieżowego nie zawsze jednak zawiera poważną nazwę w postaci imienia czy słowa związanego z grupą odbiorców. Nazwa może mieć też żartobliwy charakter: Duperella, QPSE, Szperaczek, Tani Armani czy KupCiuszek. Jest to swojego rodzaju zachęta do sprawdzenia asortymentu danego sklepu. Przykładów nazw firm tego rodzaju jest niewiele, ze względu na ryzyko, jakie się z nimi wiąże – ciężko bowiem przewidzieć, a nawet stwierdzić kogo, i jak bardzo zachęca do zakupu duperella. 

przykłady nazw firm qpse

 

Nazwa firmy elektrycznej 

 Firma elektryczna również wymaga odpowiedniej nazwy. Na rynku funkcjonuje wiele przykładów nazw firm elektrycznych, które zawierają słowo „elektronika” lub jego część. Słowo to jest poddawane oczywiście różnym modyfikacjom, tworząc wiele wariantów. Przykładem mogą być: Elektronik, Elektryk, Elektrosystem, Elkomech, Rapi-Elektronik, Electric, Elektropower, Elektro. Jest to bardzo popularne zjawisko, które sprawia, że tworzenie nowych nazw takim sposobem jest często niemożliwe, ze względu na niedostępność nazw. Na rynku można zauważyć też inną tendencję, kiedy nazwa dla firmy elektrycznej nie jest pochodną słowa elektronika, a słowem jedynie z nią powiązanym. Przykładem mogą być nazwy Volt, Amper, Pro-volt. Wymienione oznaczenia nie składają się z popularnego i jednoznacznego słowa elektronika, ale w sprytny sposób wskazują że chodzi właśnie o firmę elektroniczną.

przykład nazwy firmy amper

Nazwa dla firmy sprzątającej

Na polskim rynku występuje wiele wariantów nazw firm sprzątających. Przykładem są nazwy, które są połączeniem epitetów, i innych słów tworzących wyrażenie nawiązujące do sprzątania. Najczęściej składa się z polskim wyrazów. Przykładowo: Magiczny Błysk, Czysty Efekt, Fabryka Czystości, I czysto, BłyskSerwis, Mati Błysk.
Drugim przykładem nazwy dla firmy sprzątającej, jest tworzenie jej poprzez zapożyczenie słów z języka angielskiego, np.: Cleaner, Cleneo, TopCleaner, Eco-duster, CleanTeam24, GoClean, Clean&Tidy, Beautiful Space, La Fresh. Jednakże taki zabieg niesie ze sobą ryzyko, iż nie każda osoba będzie w stanie prawidłowo odczytać nazwę i zrozumieć, co oznacza.

przykłady nazw firm polskibus błyskserwis

 

Warto pamiętać 

Bez względu na przyjętą konwencję tworzenia nazwy, warto pamiętać, że nazwa powinna być unikalna, poprawna językowo oraz atrakcyjna. Jeżeli nazwa ma spełniać swe zadania i być przy tym bezpieczna, powinno to stanowić wspólny mianownik dla wszystkich przykładów nazw firm, bez względu na branżę. 

Podobne wpisy

„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki-image

„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki

Nazwa dla firmy motoryzacyjnej-image

Nazwa dla firmy motoryzacyjnej

Jak nazwać firmę medyczną-image

Jak nazwać firmę medyczną

Skuteczne nazwy dla twojego biznesu

Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

Nazwy z wolną domeną internetową-image
Nazwy z wolną domeną internetową

Proponowane nazwy mają co najmniej jedną wolną domenę internetową.
Domeny są zarejestrowane i znajdują się
w naszych zasobach.

 

 

 

Jak wybrać najlepszą nazwę?-image
Jak wybrać najlepszą nazwę?

Dodaj swoje typy nazw do schowka
a następnie porównaj.
Poproś też znajomych aby pomogli
Ci w wyborze.

Jak sprawdzisz czy nazwa  jest unikalna?-image
Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?

Sprawdź czy wśród konkurencyjnych
marek nie ma nazwy podobnej.
My zbadamy czy w Twojej branży nazwa może być prawnie chroniona.

Zadbaj o bezpieczeństwo-image
Zadbaj o bezpieczeństwo


Nabywając nazwę stajesz się właścicielem zgodnie z prawem autorskim.
Wyłączność na jej stosowanie daje Ci rejestracja znaku towarowego.

Co daje zastrzeżenie nazwy?-image
Co daje zastrzeżenie nazwy?


Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci prawną wyłączność na jego używanie.
Wyłączność obejmuje określone branże
tzw. klasy oraz terytorium np. Polska, UE.

Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej-image
Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

Chroń swoją markę tam, gdzie
prowadzisz główne interesy.
Opłaty urzędowe w UE są wyższe,
ale w zamian otrzymujesz ochronę
w 28 krajach na 10 lat.

VILEO

poznaj naszą realizację >

SIRONES .com .pl negocjuj
2 domeny
PREMERON .com .eu .pl negocjuj
3 domeny
PREMERSON .com .eu .pl negocjuj
3 domeny
AVEREN .pl 2790 PLN
1 domena
PROMERON .pl 2340 PLN
1 domena
ALLEMED .pl 2690 PLN
1 domena
PROVERY .pl 2470 PLN
1 domena
PROVIRE .pl 2370 PLN
1 domena
pokaż więcej
Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook