Siła napędowa Michelin

Compagnie Générale des Établissements Michelin (w skrócie Michelin) to największy w Europie i jeden z czołowych światowych producentów opon. W swoim port folio Michelin ma również mapy i przewodniki dla turystów zmotoryzowanych. Siedziba firmy znajduje się w Clermont-Ferrand we Francji. Obecna w 170 krajach firma Michelin zatrudnia 129 tysięcy pracowników. Aktualnie firma posiada 69 fabryk zlokalizowanych w 19 krajach. Centrum technologiczne Michelin bazuje na ośrodkach badawczych znajdujących się na trzech kontynentach,  to jest w Europie, Azji i Ameryce Północnej.  Firma posiada także 6 plantacji kauczuku – surowiec ten jest pobierany z terenu Brazylii i Nigerii.

opony


Historia firmy rozpoczęła się w1889 roku, gdy dwaj bracia- André i Edouard  Michelin założyli przedsiębiorstwo produkujące głównie płytki hamulcowe o nazwie Michelin i S-ka. Nazwa dla firmy pochodzi od nazwiska braci Michelin. W 1891 roku pewien rowerzysta zwrócił się do zakładu braci Michelin z  prośbą o naprawę koła jego roweru.  Pod koniec XIX wieku naprawa koła zabierała około trzech godzin, z kolei  jej wyschnięcie aż całą noc. Interesujący się transportem Edouard Michelin zdawał sobie sprawę, że jest to produkt przyszłości dlatego też opatentował wówczas pierwsze opony demontowalne.

W 1898 roku pojawił się symbol reklamowy marki Michelin czyli tzw. Bibendum- biały ludzik złożony z opon. Pomysłodawcą takiej postaci ludzika był Édouard Michelin. Otóż podczas wystawy w Lyonie w 1894 r., zainspirowały go do tego ułożone jedna na drugiej opony, które stanowiły wówczas dekorację wejścia na firmowe stoisko Michelin. Dlatego też w 1898 roku Eduard wraz z bratem – Andre zdecydowali się zamówić u plakacista O'Galop (wł. Marius Rossillon) afisz reklamowy dla marki Michelin z wizerunkiem ludzika złożonego z opon. Artysta stworzył postać zainspirowaną cytatem z „Pieśni" Horacego „Nunc est bibendum!" („A teraz wypijmy!”) i postacią Bawarczyka wznoszącego toast. Dlatego też narysowany przez O'Galop ludzik z opon stał przy biesiadnym stole i dzierżył kielich, który był wypełniony gwoździami oraz różnymi ostrymi odłamkami. Ludzik wypowiadał słowa z pieśni Horacego. Na tle obrusu stołu biesiadnego widniał podpis mówiący, że opona Michelin połyka przeszkody. Pod wpływem plakatu ludzikowi Michelin nadano naming Bibendum. Warto podkreślić, że jest on jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków towarowych na świecie. Bibendum pojawia się nie tylko na plakatach, ale również w spotach reklamowych, w firmowych materiałach drukowanych, na mapach i atlasach. Co więcej, projekt logo marki Michelin  również zawiera postać białego ludzika z opon. Każdym targom i wystawom towarzyszy Brand Hero marki Michelin. Jest on również obecny na stacjach benzynowych, serwisach samochodowych czy kabinach ciężarówek. Obecnie produkowane są również upominki, zabawki czy maskotki w kształcie Bibendum. Ludzik Michelin po prostu od 1898 roku stał się najważniejszym elementem systemu identyfikacji wizualnej marki. Wiele osób na pewno zastanawia się czemu złożony z opon ludzik jest biały skoro opony są czarne? Otóż prawdopodobnie dlatego, że pod koniec XIX wieku opony były produktem luksusowym i początkowo podczas przygotowywania ich do sprzedaży owijano je w białą bibułę. Ponadto aktualny Bibendum różni się od tego z omawianego plakatu. Kilkakrotnie podlegał on rebrandingowi. Otóż pierwotnie ludzik Michelin składał się 40 opon przypominających swym wyglądem opony rowerowe. Ponadto był przedstawiany z cygarem w ustach. Później pozbyto się tego rekwizytu ze znaku firmowego marki Michelin. Obecnie Bibendum  jest zbudowany z 26 opon, które bardziej przypominają ogumienie samochodowe niż rowerowe. W 2007 roku, dla potrzeb nowej kampanii marketingowej, symbol graficzny uległ zmianie - otóż  biały ludzik z opon został odchudzony o 20 %.

 

opona

Wróćmy jednak do historii firmy Michelin – w 1900 roku opublikowano pierwszy, darmowy Czerwony Przewodnik Michelin. Była to książeczka z praktycznymi informacjami dotyczącymi użytkowania samochodu i opon oraz zawierała porady turystyczne. Z czasem oprócz poradników marka Michelin wprowadziła również na rynek  mapy drogowe i szczegółowe plany miast. 
Ważnymi w historii Michelin wydarzeniami pod względem nowinek produkcyjnych były np.: 
•    wejście na rynek  opony wzmocnionej gwoździami, która zapewniała większą przyczepność tzw. „Podeszwy Michelin” – 1905 rok
•    powstanie  opony „bliźniaczej” do samochodów ciężarowych (pierwsza opona zapasowa)w 1908 roku
•    opatentowanie opony dętkowej przez Michelin w 1930 roku
•    skonstruowanie opony radialnej– Michelin X- 1946 rok
•    opracowanie zespołu opony i felgi pod nazwą System PAX – 1996 rok
•    opracowanie opony samochodów ciężarowych Michelin X One-2001 rok
•    opracowanie technologii radialnej Air X NZG do opon lotniczych -2001 rok
•    opracowanie innowacyjnego systemu AntiSplash , który jest stosowany w oponach samochodów ciężarowych zapobiega wysokiemu chlapaniu wodą podczas jazdy przy złej pogodzie-  2002 rok
•    powstanie opon Michelin Xeobib przeznaczonych do ciągników rolniczych o średniej i dużej mocy – 2003 rok
Omawiając markę Michelin warto przytoczyć również powstałe w 2004 roku jej hasło reklamowe: „Michelin, lepsza droga do postępu”. Zdecydowanie jest ono zgodne z misją firmy, gdyż przemieszczanie się daje wiele możliwości do rozwoju. Jak twierdzi Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska: „Twórcy firmy - bracia André oraz Edouard Michelin – postawili sobie za cel ułatwianie i uprzyjemnianie podróżowania. Ich wizja, zawarta w haśle – “Michelin - lepsza droga do postępu” - wyznacza do dziś kierunek rozwoju firmy.” CIEKAWOSTKI:
• Bibendum stał się wręcz symbolem popkultury- otóż ludzik Michelin występował w komiksach (np. René Goscinny'ego „Asteriks u Helwetów" z 1970 r.), piosenkach (np. zespołu Tryo) a nawet w literaturze (np. William Gibson „Pattern Recognition").
• W 1926 roku Michelin zaczął publikować Zielone Przewodniki, gdzie  przyznawał gwiazdki dla dobrych restauracji.
• Firma produkuje opony także do promów kosmicznych.
• W 2000 roku firma Michelin weszła do Formuły 1. Zaledwie  rok później opony Michelin brały udział w zwycięstwie  4 wyścigów Grand Prix. Po sezonie 2006 firma wycofała się z produkcji dla tego segmentu.
• W 2001 roku Michelin uruchomił internetowy serwis dotyczący usług podróżniczych – www.ViaMichelin.com
• W sezonie 2011 roku Michelin stała się oficjalnym dostawcą opon na WRC (World Rally Championship) czyli  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata.

 

Jak nazwać firmę usługową?-image

Jak nazwać firmę usługową?

Istnienie firmy usługowej zależy od zainteresowania klientów marką. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ponieważ nazwa usłyszana pierwszy raz, musi zachwycić, a oprócz tego powinna posiadać kilka innych cech, które zdecydują o sukcesie firmy.

czytaj więcej
„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki-image

„Zippo Moment”, czyli historia kultowej marki

Marka Zippo jest znana niemalże na całym świecie, jednak czy wiesz jak powstała kultowa zapalniczka? Z artykułu dowiesz się kto był jej twórcą, poznasz budowę zapalniczki oraz etymologię nazwy Zippo.

czytaj więcej
Jak nazwać firmę medyczną-image

Jak nazwać firmę medyczną

Nazwa firmy stanowi wizytówkę firmy i pelni jej funkcję reprezentacyjną. Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jak stworzyć nazwę dla firmy medzycznej, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook