Jak nazwać firmę medyczną

 

Firmy medyczne to w ostatnich latach jeden z prężniej rozwijających się sektorów rynku. W związku z dużym rozwojem możliwości technologicznych firmy te oferują coraz szerszą skalę produktów i usług. Co za tym idzie, powstaje wiele nowych przedsiębiorstw. Jak stworzyć dobrą nazwę dla firmy medycznej, aby zostać zauważonym?


Specyfika branży medycznej

Jak już zostało wspomniane, branża medyczna oferuje bardzo różnorodny zakres usług. Tak więc nazwy dla firm medycznych też muszą być odpowiednio zróżnicowane. Zacznijmy od tego, jak szerokim pojęciem jest „firma medyczna”. Otóż reprezentantem tej branży są przychodnie, zakłady stomatologiczne, apteki, sklepy ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym, firmy farmaceutyczne a także wiele innych. W związku z tym należy mieć na uwadze, że każda z wymienionych powyżej działalności może cechować się indywidualnymi potrzebami oraz tendencjami nazewniczymi. 

nazwa - branża medyczna

Tendencje nazewnicze w branży medycznej

Omówmy zatem poszczególne trendy wykorzystywane w nazwach firm medycznych z różnych kategorii: 

  • Apteki – W tym przypadku nie występują wiodące schematy nazewnicze, jednak można zauważyć, że w nazwach chętnie wykorzystywane są różnego rodzaju nazwy roślin, ziół lub kwiatów, czego przykładem są apteki Arnika, ale także nazwy mające swój źródłosłów w mitologii. Sposób ten wykorzystują np. apteki eskulap, co w mitologii grecko-rzymskiej oznacza boga sztuki lekarskiej. Co więcej w nazwach aptek wykorzystywane są też aspekty związane z ich lokalizacją, np. Apteka Hempla5.
  • Gabinety stomatologiczne – W tym wypadku często wykorzystywane są nazwy zawierające przedrostek dent, takie jak np. BioDent lub Neo-Dent, ale także nawy zupełnie odmienne o polskim brzmieniu takie jak fabryka uśmiechu. 
  • Przychodnie lekarskie – Nazwy dla przychodni lekarskich są bardzo różnorodne z uwagi na zakres prowadzonej działalności. W zależności od specjalizacji danej przychodni często wykorzystywane są takie przedrostki jak, np. kardio lub neuro. Jeżeli natomiast mowa o przychodniach ogólnych, to często w nazwach pojawia się przedrostek med. Nazwy wykorzystujące ten trend prezentują się następująco: Proelmed, Euro-Med.
  • Sklepy medyczne – sklepy medyczne również prezentują szeroki zakres produktów i usług, mogą to być sklepy z materiałami rehabilitacyjnymi, ortodontycznymi, lekami z zakresu zielarstwa i medycyny naturalnej. Z tego powodu nazwy dla takich firm medycznych są bardzo różnorodne. Właściciele sklepów często decydują się na nazwy abstrakcyjne, aczkolwiek nawiązujące do prowadzonej działalności.  Wyróżnijmy kilka przykładowych nazw: sklep medyczny ambulans, sklep Ortopus Stomia, sklep zielarsko- medyczny Imbir. 

nazwa dla firmy medycznej

Na podstawie powyższych przykładów, zauważyć można pewne tendencje nazewnicze wykorzystywane przez firmy z branży medycznej. Mogą one stanowić inspirację przy tworzeniu nazw firmy medycznej, ale pamiętaj, że to tylko inspiracje. Nie da się ukryć, że najlepszą nazwą dla twojej firmy będzie taka, która jest zupełnie oryginalna i niepowtarzalna. Pozwoli to na efektywną jej promocję na rynku, co więcej unikniesz przykrych konsekwencji związanych z naruszeniem czyjegoś znaku towarowego. 


Czego unikać przy tworzeniu nazw firmy medycznej 

  • Nazwy zbyt skomplikowane – takie nazwy utrudniają zapamiętywanie. Zadbaj więc, aby nazwa dla twojej firmy była prosta i chwytliwa.
  • Uniwersalna – jeśli planujesz działalność o charakterze międzynarodowym sprawdź jej znaczenie w innych językach. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych wpadek nazewniczych. 
  • Dostępność domen – Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie nazwa dysponuje wolnymi domenami. Obecność w internecie stanowi bowiem bardzo ważny zakres działalności każdego obecnie funkcjonującego przedsiębiorstwa, bez względu na branże. 
  • Polskie znaki – Pamiętaj, że nazwy przeładowane polskimi znakami mogą okazać się problematyczne np. przy wyborze domen internetowych, a także w pisowni przez obcokrajowych klientów.
  • Kontrowersyjne nazwy – Zachowaj stosowny umiar pomiędzy oryginalnością nazwy a przesadą. Kontrowersyjne nazwy bywają użyteczne, ale uważaj, aby nie naruszyć w ten sposób dobrej opinii firmy. 

Podsumowując, branża medyczna cechuje się ogromną różnorodnością. Chwytliwa nazwa dla firmy medycznej powinna być zatem dostosowana do potrzeb konkretnej działalności oraz oferowanych produktów i usług. Unikając podstawowych błędów, z pewnością zwiększysz swoje szanse na stworzenie nazwy, która okaże się sukcesem. 

Nazwa dla produktu-image

Nazwa dla produktu

Żaden biznes nie osiągnie sukcesu, jeżeli nie będzie dopracowany w każdym detalu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać nie tylko o jego jakość, ale również o nazwę. Jeśli będzie ona budziła dobre skojarzenia oraz emocje, to produkt z pewnością zyska większe szanse na sukces. Dowiedz się, więc jaka powinna być dobra nazwa.

czytaj więcej
Co daje zastrzeżenie nazwy jako znak towarowy?-image

Co daje zastrzeżenie nazwy jako znak towarowy?

Po co rejestrować nazwę firmy jako znak towarowy? Czy to potrzebne, czy się opłaca, co naprawdę można zyskać lub czego uniknąć dzięki temu zabiegowi. Dowiedz się, co tak naprawdę daje zastrzeżenie nazwy firmy w urzędzie patentowym.

czytaj więcej
Nazwy dla firm motoryzacyjnych i transportowych-image

Nazwy dla firm motoryzacyjnych i transportowych

Poszukujesz idealnej nazwy dla firmy z branży motoryzacyjno-transportowej? W takim razie świenie trafiłeś! W tym artykule znajdziesz wiele podpowiedzi na pytania dotyczące namingu oraz dokładną analizę nazw firm z branży motoryzacyjno-transportowej.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook