Nazwy dla firm z branży IT

Poszukujesz dobrej nazwy dla swojej firmy? Specjalnie dla Ciebie przebadaliśmy setki nazw firm z branży IT. Odnaleźliśmy zarówno powtarzające się tendencje nazewnicze, jak i ciekawe, oryginalne nazwy. 

Jaka powinna być nazwa dla firmy?

Główną funkcją nazwy jest wyróżnianie firmy na rynku wśród konkurencji, dlatego ważne jest, aby nazwa była skuteczna i chwytliwa. Zastanawiasz się pewnie jak tego dokonać... W odpowiedzi na Twoje rozważania prezentujemy kilka podstawowych cech, jakie muszą posiadać dobre nazwy firm z branży IT: 

  1.  Oryginalna – dobra nazwa firmy z branży IT przede wszystkim musi być niepowtarzalna, aby wykazywała zdolności odróżniające. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy nikt do tej pory nie używał danej nazwy, to sprawdź, czy nie została ona jeszcze zarejestrowana jako znak towarowy.
  2.  Nieskomplikowana – w tym przypadku zasada jest prosta, im krótsza i mniej skomplikowana nazwa, tym łatwiej ją zapamiętać.
  3.  Domena internetowa – jeśli zastanawiasz się, jak nazwać firmę, to powinieneś również wziąć pod uwagę dostępność domeny. Zbieżność brzmienia nazwy firmy oraz jej adresu internetowego jest niezwykle ważna, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, najpierw upewnij się, że dysponuje ona wolną domeną. 
  4.  Bezpieczna językowo – nazwę uważa się za bezpieczną, jeśli zostanie sprawdzona pod kątem jej tłumaczeń na języki obce. Historia odnotowała bowiem już wiele przypadków, w których nawet znane firmy działające na skalę międzynarodową zaliczyły niezręczne wpadki nazewnicze, np. Mazda Laputa, co po Hiszpańsku oznacza prostytutkę. 
  5.  Dopasowana do grupy docelowej – większość przedsiębiorstw ukierunkowuje swoje produkty i usługi na konkretną grupę docelową, np. dzieci, młodzież, osoby starsze. W związku z tym dobra nazwa powinna odnosić się do potrzeb i charakteru wybranej grupy. 

 

Powszechne tendencje nazewnicze branży IT

Teraz znając już kwestie teoretyczne dotyczące wyboru dobrej nazwy, przejdźmy do konkretów związanych z branżą IT. Specjalnie dla Ciebie przeprowadziliśmy analizę wielu nazw istniejących obecnie firm, zarówno tych mniej, jak i bardziej znanych. W tym celu skupiliśmy się na: usługach programistycznych, firmach informatycznych oraz telekomunikacji. Dzięki temu odnaleźliśmy pewne tendencje nazewnicze branży IT, a także ciekawe nazwy na które z pewnością warto zwrócić uwagę. 

  • Firmy programistyczne – Wśród firm oferujących usługi programistyczne, popularne są dwa typy nazw: pierwszy to te, które zawierają słowo software, np. Software House, Berry Software oraz Gmainsoftware,  natomiast drugi to nazwy nawiązujące do technologii, np. Data Technologies i Star Technology. Do bardziej unikatowych nazw możemy zaliczyć: Da Vinci Studio, Virgo oraz Blue Agave. 
  • Firmy informatyczne – Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać firmę informatyczną, to powinieneś wiedzieć, że większość nazw bezpośrednio nawiązuje do rodzaju prowadzonej działalności poprzez zawarcie w nazwie przedrostka komp, np. Gekomp, RedKomp oraz KompMania. Kolejną tendencją, są nazwy obiecujące pomoc i wsparcie. Można do nich zaliczyć Support Online, BOIT Support, a także Afnet Pogotowie Komputerowe.
  • Usługi telekomunikacyjne – W tym przypadku również zauważyliśmy dwa wiodące motywy przewodnie nazw. Mianowicie są to nazwy z sylabą „tel” oraz anglojęzycznym słowem voice. Nazwy tego typu prezentują się następująco: VoiceFlow, Televoice Polska, Telemar czy Telebot. Wśród nazw mniej tendencyjnych znajdują się, np. Vikom, Astel, Telsa  a także znany wszystkim Orange.  

 

Nazwa dla firmy z branży IT

 

W branży IT możemy wyróżnić kilka dominujących trendów w namingu. W firmach programistycznych górują nazwy zawierające branżowe słowo software, inne firmy nawiązują do technologii. 
Z kolei firmy informatyczne, które nawiązują do ich podstawowego narzędzia pracy, stosują nazwy firm, zawierające człon "komp". Inne firmy informatyczne, poprzez nazwę, obiecują pomoc. 
Usługi telekomunikacyjne zazwyczaj wykorzystują cząstkę "tel" lub angielskie słowo "voice".
Widzisz, że trendy w namingu są różne, dlatego wybierając nazwę dla firmy możesz podjąć podobną strategię, czyli korzystając z trendów lub wybierając całkiem nową, wyróżniającą się nazwę firmy.

Branża IT, jak i każda inna charakteryzuje się pewnymi tendencjami nazewniczymi. Nie należy ich jednak ślepo naśladować, ponieważ znacznie skuteczniejsze są nazwy oryginalne. Takie właśnie nazwy znajdziesz w bazie dostępnej na rmarket.pl.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że znacznie bardziej chwytliwe są nazwy oryginalne i niepowtarzalne. W celu pozyskania takiej właśnie nazwy zapraszamy do zapoznania się z bazą nazw dostępną na portalu rmarket.pl. Zawiera ona bowiem duży wybór różnorodnych nazw, spełniających wszystkie podstawowe wymogi nazewnicze. 

Kiedy już zdecydujesz się na idelaną nazwę dla swojej firmy z branży IT, to pamiętaj również o jej zastrzeżeniu w celu zapewniania odpowiedniej ochrony dla swojej marki.

Często zadawane pytania

Jaką wybrać nazwę dla branży IT?

Szukasz pomysłu na nazwę firmy z branży IT? Chcesz aby była ona oryginalna i wyróżniająca się na rynku? - oto kilka przykładów jak należy budować markę w tej branży. Nazwa firmy powinna być prosta, łatwa do zapamiętania. Przy wyborze oznaczenia  firmy koniecznie sprawdź dostępności domeny internetowej o tej samej nazwie, co jest niezwykle ważne w tej dziedzinie działalności gospodarczej. Pomysły na nazwę firmy możesz czerpać z otoczenia biznesowego. Pamiętaj nazwa firmy powinna być dopasowana do Twojej grupy docelowej, wieku oraz zainteresowań klientów. Stwórz ciekawy i chwytliwy znak, który będzie przyciągać klienta swoją oryginalnością i pomysłowością. 

Czego unikać przy wyborze nazwy dla branży IT?

Wybór nazwy firmy jest bardzo ważnym elementem, który wpłynie na przyszłość Twojej marki. Nie jeden przedsiębiorca zastanawia się jak wymyślić nazwę firmy, która będzie odpowiadała na potrzeby klienta. Tworząc znak firmy możesz skorzystać z dostępnych generatorów nazw, które są udostępniane na stronach internetowych. Jednak pamiętaj kreując nazwę dla firmy unikaj rozwiązań, które nie badają znaku pod kątem ich zarezerwowania przez innych przedsiębiorców. Wybierając gotowe nazwy firmy, zwróć uwagę czy autor podczas ich tworzenia sprawdzał czy nazwa jest wolna na rynku branżowym.   

Jak chronić nazwę firmy IT?

Tworząc chwytliwą i nowoczesna nazwę firmy, zadbaj o jej bezpieczne funkcjonowanie na rynku. To bezpieczeństwo zapewnisz sobie poprzez zastrzeżenie nazwy firmy, produktu czy usługi w Urzędzie Patentowym. Wymyśl taki znak, który będzie unikalny i zapamiętywany. Unikaj przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego, które uniemożliwiają rejestrację znaku ( tzw. bezwzględne i względne przeszkody rejestracji znaku towarowego). Więcej na tema przeszkodą w rejestracji znak towarowy znajdziesz klikając tutaj.

Podobne wpisy

Jak nazwać firmę programistyczną?-image

Jak nazwać firmę programistyczną?

Nazwa dla firmy-image

Nazwa dla firmy

Ciekawa nazwa firmy-image

Ciekawa nazwa firmy

Skuteczne nazwy dla twojego biznesu

Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

Nazwy z wolną domeną internetową-image
Nazwy z wolną domeną internetową

Proponowane nazwy mają co najmniej jedną wolną domenę internetową.
Domeny są zarejestrowane i znajdują się
w naszych zasobach.

 

 

 

Jak wybrać najlepszą nazwę?-image
Jak wybrać najlepszą nazwę?

Dodaj swoje typy nazw do schowka
a następnie porównaj.
Poproś też znajomych aby pomogli
Ci w wyborze.

Jak sprawdzisz czy nazwa  jest unikalna?-image
Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?

Sprawdź czy wśród konkurencyjnych
marek nie ma nazwy podobnej.
My zbadamy czy w Twojej branży nazwa może być prawnie chroniona.

Zadbaj o bezpieczeństwo-image
Zadbaj o bezpieczeństwo


Nabywając nazwę stajesz się właścicielem zgodnie z prawem autorskim.
Wyłączność na jej stosowanie daje Ci rejestracja znaku towarowego.

Co daje zastrzeżenie nazwy?-image
Co daje zastrzeżenie nazwy?


Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci prawną wyłączność na jego używanie.
Wyłączność obejmuje określone branże
tzw. klasy oraz terytorium np. Polska, UE.

Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej-image
Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

Chroń swoją markę tam, gdzie
prowadzisz główne interesy.
Opłaty urzędowe w UE są wyższe,
ale w zamian otrzymujesz ochronę
w 28 krajach na 10 lat.

VARBON

poznaj naszą realizację >

SYNCORE .pl 2840 PLN
1 domena
PROVERY .pl 2470 PLN
1 domena
PROVIRE .pl 2370 PLN
1 domena
ERLO .pl negocjuj
1 domena
TECHMANIC .pl 2780 PLN
1 domena
INNIS .pl 2240 PLN
1 domena
TEKK .pl negocjuj
1 domena
MOERS .pl 1870 PLN
1 domena
pokaż więcej
Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook