Jak nazwać warsztat samochodowy

Nazwa stanowi podstawę do identyfikacji każdego przedsiębiorstwa. Z tego powodu dobra nazwa powinna charakteryzować się pewnymi pożądanymi przez branżę namingową cechami. Co więcej, nazwa firmy powinna być dostosowana do branży, w jakiej funkcjonuje, aby odpowiadała potencjalnym oczekiwaniom klientów. Jak, więc powinna wyglądać nazwa dla warsztatu samochodowego? 

 

nazwa dla warsztatu samochodowego

Źródło: Fotolia.com

Specyfika nazwy dla warsztatu samochodowego 

Warsztaty samochodowe przede wszystkim kojarzą się z branżą głównie skierowaną do mężczyzn. Pomimo że kobiety również korzystają z usług warsztatów, to zdecydowanie wiodącą grupą docelową są mężczyźni. Z tego powodu dobre nazwy warsztatów samochodowych dostosowane są raczej pod męski punkt widzenia. Oznacza to, że nie wykorzystują zbędnych ozdobników. Często główną partią nazwy są imię i nazwisko właściciela. Zdarza się jednak również, że w nazwach warsztatów występują pewne nazewnicze tendencje. Jedną z nich jest używanie charakterystycznych słów takich jak: auto, car, moto, serwis... Powstałe w ten sposób nazwy prezentują się następująco: 

 • TesCar – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą, która wykorzystuje słowo Car (samochód) 
 • Auto Pol – Ta nazwa wykorzystuje bardzo stereotypowe połączenie przedrostka związanego z branżą samochodową, czyli auto oraz tendencyjnego sufiksa Pol. Nawiązuje to do trendów nazewniczych, które nasiliły się w latach 90. Bardzo modne stało się wtedy budowanie nazw wykorzystujących -pol lub końcówek typu -ex. W konsekwencji tego trendu powstało wiele tendencyjnych nazw takich jak: Moto-Budrex, Autex, ExMot. 
 • Patyra Serwis – tym razem mamy idealny przykład bardzo prostej nazwy, którą łączy nazwisko właściciela i prosty czynnik nawiązujący do rodzaju prowadzonej działalności, czyli serwis. Jest to przykład nazwy bardzo tradycyjnej, która jednak poprzez niewielką oryginalność staje się mało charakterystyczna. 
 • Auto Center – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą anglojęzyczną. Jest to kolejny przykład bardzo tendencyjnej nazwy, która stanowi połączenie branżowego słowa auto oraz słowa Center. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza centrum aut. Po raz kolejny jest to przykład nazwy mało wyróżniającej się, aczkolwiek utrzymującej w podstawowych nazewniczych wytycznych. 
 • Motomania Serwis Samochodowy – W tym przypadku widzimy  przykład ciekawej i chwytliwej nazwy dla firmy powiązanej z branżą samochodową. Nazwa stanowi interesujące połączenie przedrostka wskazującego na tym działalności, czyli moto oraz słowa mania. 

 

nazwa dla warsztatu samochodowego

Źródło: Fotolia.com 

 

Wskazówki nazewnicze 

Tworząc dobrą nazwę dla swojej firmy, pamiętaj o kilku aspektach, które mają duże znaczenie dla przyszłości Twojej firmy: 

 1. Buduj nazwy krótkie i mało skomplikowane. Ułatwi to zapamiętywanie, a przecież o to właśnie chodzi w dobrej nazwie dla firmy. 
 2. Unikaj polskich znaków. Język polski nie jest łatwy, a jego gramatyka może sprawiać trudności nawet rodzimym Polakom. Lepiej zatem stosować nazwy, które nie są przeładowane gramatycznymi i ortograficznymi pułapkami. 
 3. Kontroluj dostęp domen internetowych. Zastanawiasz się, jak nazwać firmę? Pamiętaj, że w dobie internetu obecność w sieci jest nie mniej ważna niż ta w realu. Z tego powodu ważnym aspektem jest wybranie nazwy, która posiada wolne domeny internetowe. 
 4. Pamiętaj aby sprawdzić w urzędzie patentowym, czy wybrana nazwa nie jest jeszcze zarejestrowana jako znak towarowy. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ naruszenie znaku towarowego grozi przykrymi konsekwencjami w przyszłości, wliczając przymusową zmianę nazwy, a nawet kary pieniężne.
 5. Przeprowadź analizę wybranej nazwy. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku firm planujących działalność o charakterze międzynarodowym. Zdarza się bowiem tak, że nazwa, która świetnie brzmi w języku narodowym, niekoniecznie sprawdzi się również w innych językach. Wydawać by się mogło, że jest to błahy i rzadko spotykany problem, jednak jak pokazuje historia, wpadki nazewnicze zdarzają się nawet dużym rynkowym koncernom. Przykładem takiej sytuacji jest nazwa samochodu Rolls-Royce Mist, bowiem Mist w języku niemieckim oznacza gnój. 
 6. Zadbaj również o poprawności przekazu płynącego z nazwy. Ważne jest, aby nie wysyłała błędnego przekazu, co do rodzaju prowadzonej działalności oraz oferowanych usług. 
 7. Przypilnuj, aby dobra nazwa dla Twojej firmy nie zawierała również wulgaryzmów ani żadnych treści uważanych powszechnie za obraźliwe lub mocno kontrowersyjne. Weź pod uwagę, że nie każdy rozgłos jest dobry i że raz zszarganą opinię bardzo ciężko odbudować.


Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak nazwać warsztat samochodowy, skorzystaj z powyższych wskazówek i zrób to własnymi siłami lub udaj się po pomoc do specjalistów świadczących usługi z zakresu namingu. Pamiętaj, że branża samochodowa, jak i każda inna branża cechuje się pewnymi trendami nazewniczymi. Oczywiście można się inspirować już istniejącymi nazwami, pamiętając jednak, o zachowaniu należytej oryginalności, która wyróżni Twoją firmę na tle konkurencji. 

 

Często zadawane pytania

Jaką wybrać nazwę dla warsztatu samochodowego?

Przy wyborze nazwy firmy należy stosować określone zasady, które pomogą Ci stworzyć chwytliwy i oryginalny znak. Wybierz nazwę firmy, która spełni oczekiwania klientów, jak również będzie dostosowana do charakteru branży. Często zdarza się, że nazwa firmy pochodzi od nazwiska właściciela - ale czy to wystarczy aby Twoja marka posiadała unikatową i fajną nazwę? Tworząc znak sprawdź przykładowe nazwy firmy, które funkcjonują na rynku. A może zdecydujesz się na zakup gotowego znaku. Wybieraj nazwy chwilowe i oryginalne, które pozwolą Ci zrealizować zamierzone cele.     

Czego unikać przy wyborze nazwy dla warsztatu samochodowego?

W procesie tworzenia nazwy dla firmy unikaj stosowania polskich znaków, buduj nazwy proste, mało skomplikowane. To działanie pozwoli Ci stworzyć chwytliwą nazwę, skierowaną do jak największej grupy odbiorców. Wybierając markę dla firmy możesz skorzystać z gotowych nazw oferowanych przez firmy brandingowe lub samemu pokusić się tworząc fajną nazwę, która będzie spełniała oczekiwanie klientów. Podczas kreowania unikaj oznaczeń, które są podobne do tych zarejestrowanych, aby zapobiec powstawaniu niepotrzebnych sporów w branży. Sprawdź czy nazwa Twojego warsztatu samochodowego jest pozbawiona bezwzględnych przesłanek odmowy rejestracji, które uniemożliwiają zastrzeżenia marki w urzędzie patentowym. Więcej na temat przeszkód w rejestracji znaku towaorwego znajdziesz tutaj.     

Jak chronić nazwę warsztatu samochodowego?

Jeżeli stworzyłeś nazwę firmy, która jest unikalna, abstrakcyjna, oryginalna, uniwersalna i sprawdziłeś, że jest wolna tzn. nikt jej nie używa - to już w pewnym sensie ją chronisz. Jednak to nie wszystko aby zapobiec wykorzystaniu Twojej chwytliwej nazwy przez konkurencję. Aby w pełni być bezpiecznym na rynku branżowym należy dokonać zastrzeżenia znaku towarowego w urzędzie patentowym. Twoja nazwa firmy, produktu, usługi będzie bezpieczna jeżeli zostanie opublikowana w bazie znaków zastrzeżonych i otrzyma certyfikat urzędowy.    

Podobne wpisy

Jaka nazwa dla startupu?-image

Jaka nazwa dla startupu?

Dobra nazwa dla firmy - jak ją stworzyć?-image

Dobra nazwa dla firmy - jak ją stworzyć?

Historia lodowej potęgi marki Koral-image

Historia lodowej potęgi marki Koral

Skuteczne nazwy dla twojego biznesu

Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

Nazwy z wolną domeną internetową-image
Nazwy z wolną domeną internetową

Proponowane nazwy mają co najmniej jedną wolną domenę internetową.
Domeny są zarejestrowane i znajdują się
w naszych zasobach.

 

 

 

Jak wybrać najlepszą nazwę?-image
Jak wybrać najlepszą nazwę?

Dodaj swoje typy nazw do schowka
a następnie porównaj.
Poproś też znajomych aby pomogli
Ci w wyborze.

Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?-image
Jak sprawdzisz czy nazwa jest unikalna?

Sprawdź czy wśród konkurencyjnych
marek nie ma nazwy podobnej.
My zbadamy czy w Twojej branży nazwa może być prawnie chroniona.

Zadbaj o bezpieczeństwo-image
Zadbaj o bezpieczeństwo


Nabywając nazwę stajesz się właścicielem zgodnie z prawem autorskim.
Wyłączność na jej stosowanie daje Ci rejestracja znaku towarowego.

Co daje zastrzeżenie nazwy?-image
Co daje zastrzeżenie nazwy?


Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci prawną wyłączność na jego używanie.
Wyłączność obejmuje określone branże
tzw. klasy oraz terytorium np. Polska, UE.

Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej-image
Chroń markę w Polsce lub Unii Europejskiej

Chroń swoją markę tam, gdzie
prowadzisz główne interesy.
Opłaty urzędowe w UE są wyższe,
ale w zamian otrzymujesz ochronę
w 28 krajach na 10 lat.

VOLETO

poznaj naszą realizację >

PROVERY .pl 2470 PLN
1 domena
SALVER .pl 2840 PLN
1 domena
SEVIS .pl negocjuj
1 domena
ERLO .pl negocjuj
1 domena
HORNE .pl negocjuj
1 domena
ELOWAY .pl 2650 PLN
1 domena
MOERS .pl 2170 PLN
1 domena
SCOTERO .com .pl negocjuj
2 domeny
pokaż więcej
Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook