Nazwa stanowi podstawę do identyfikacji każdego przedsiębiorstwa. Z tego powodu dobra nazwa powinna charakteryzować się pewnymi pożądanymi przez branżę namingową cechami. Co więcej, nazwa firmy powinna być dostosowana do branży, w jakiej funkcjonuje, aby odpowiadała potencjalnym oczekiwaniom klientów. Jak, więc powinna wyglądać nazwa dla warsztatu samochodowego?
Źródło: Fotolia.com
Specyfika nazwy dla warsztatu samochodowego
Warsztaty samochodowe przede wszystkim kojarzą się z branżą głównie skierowaną do mężczyzn. Pomimo że kobiety również korzystają z usług warsztatów, to zdecydowanie wiodącą grupą docelową są mężczyźni. Z tego powodu dobre nazwy warsztatów samochodowych dostosowane są raczej pod męski punkt widzenia. Oznacza to, że nie wykorzystują zbędnych ozdobników. Często główną partią nazwy są imię i nazwisko właściciela. Zdarza się jednak również, że w nazwach warsztatów występują pewne nazewnicze tendencje. Jedną z nich jest używanie charakterystycznych słów takich jak: auto, car, moto, serwis... Powstałe w ten sposób nazwy prezentują się następująco:
- TesCar – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą, która wykorzystuje słowo Car (samochód)
- Auto Pol – Ta nazwa wykorzystuje bardzo stereotypowe połączenie przedrostka związanego z branżą samochodową, czyli auto oraz tendencyjnego sufiksa Pol. Nawiązuje to do trendów nazewniczych, które nasiliły się w latach 90. Bardzo modne stało się wtedy budowanie nazw wykorzystujących -pol lub końcówek typu -ex. W konsekwencji tego trendu powstało wiele tendencyjnych nazw takich jak: Moto-Budrex, Autex, ExMot.
- Patyra Serwis – tym razem mamy idealny przykład bardzo prostej nazwy, którą łączy nazwisko właściciela i prosty czynnik nawiązujący do rodzaju prowadzonej działalności, czyli serwis. Jest to przykład nazwy bardzo tradycyjnej, która jednak poprzez niewielką oryginalność staje się mało charakterystyczna.
- Auto Center – W tym przypadku mamy do czynienia z nazwą anglojęzyczną. Jest to kolejny przykład bardzo tendencyjnej nazwy, która stanowi połączenie branżowego słowa auto oraz słowa Center. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza centrum aut. Po raz kolejny jest to przykład nazwy mało wyróżniającej się, aczkolwiek utrzymującej w podstawowych nazewniczych wytycznych.
- Motomania Serwis Samochodowy – W tym przypadku widzimy przykład ciekawej i chwytliwej nazwy dla firmy powiązanej z branżą samochodową. Nazwa stanowi interesujące połączenie przedrostka wskazującego na tym działalności, czyli moto oraz słowa mania.
Źródło: Fotolia.com
Wskazówki nazewnicze
Tworząc dobrą nazwę dla swojej firmy, pamiętaj o kilku aspektach, które mają duże znaczenie dla przyszłości Twojej firmy:
- Buduj nazwy krótkie i mało skomplikowane. Ułatwi to zapamiętywanie, a przecież o to właśnie chodzi w dobrej nazwie dla firmy.
- Unikaj polskich znaków. Język polski nie jest łatwy, a jego gramatyka może sprawiać trudności nawet rodzimym Polakom. Lepiej zatem stosować nazwy, które nie są przeładowane gramatycznymi i ortograficznymi pułapkami.
- Kontroluj dostęp domen internetowych. Zastanawiasz się, jak nazwać firmę? Pamiętaj, że w dobie internetu obecność w sieci jest nie mniej ważna niż ta w realu. Z tego powodu ważnym aspektem jest wybranie nazwy, która posiada wolne domeny internetowe.
- Pamiętaj aby sprawdzić w urzędzie patentowym, czy wybrana nazwa nie jest jeszcze zarejestrowana jako znak towarowy. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ naruszenie znaku towarowego grozi przykrymi konsekwencjami w przyszłości, wliczając przymusową zmianę nazwy, a nawet kary pieniężne.
- Przeprowadź analizę wybranej nazwy. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku firm planujących działalność o charakterze międzynarodowym. Zdarza się bowiem tak, że nazwa, która świetnie brzmi w języku narodowym, niekoniecznie sprawdzi się również w innych językach. Wydawać by się mogło, że jest to błahy i rzadko spotykany problem, jednak jak pokazuje historia, wpadki nazewnicze zdarzają się nawet dużym rynkowym koncernom. Przykładem takiej sytuacji jest nazwa samochodu Rolls-Royce Mist, bowiem Mist w języku niemieckim oznacza gnój.
- Zadbaj również o poprawności przekazu płynącego z nazwy. Ważne jest, aby nie wysyłała błędnego przekazu, co do rodzaju prowadzonej działalności oraz oferowanych usług.
- Przypilnuj, aby dobra nazwa dla Twojej firmy nie zawierała również wulgaryzmów ani żadnych treści uważanych powszechnie za obraźliwe lub mocno kontrowersyjne. Weź pod uwagę, że nie każdy rozgłos jest dobry i że raz zszarganą opinię bardzo ciężko odbudować.
Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak nazwać warsztat samochodowy, skorzystaj z powyższych wskazówek i zrób to własnymi siłami lub udaj się po pomoc do specjalistów świadczących usługi z zakresu namingu. Pamiętaj, że branża samochodowa, jak i każda inna branża cechuje się pewnymi trendami nazewniczymi. Oczywiście można się inspirować już istniejącymi nazwami, pamiętając jednak, o zachowaniu należytej oryginalności, która wyróżni Twoją firmę na tle konkurencji.
Podobne wpisy
Skuteczne nazwy dla twojego biznesu
Poniższa lista zawiera nazwy, które mogłyby być dla Ciebie odpowiednie.

poznaj naszą realizację >