Jak wybrać nazwę dla firmy z Rmarket.pl?

Rmarket.pl ma w swojej ofercie wiele uniwersalnych nazw. Nie każdy jednak wie, jak wybrać nazwę dla swojej firmy tak, by pasowała do charakteru biznesu oraz przyciągała potencjalnych klientów. Dlatego stworzyliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci w wyborze najlepszej nazwy dla Twojego biznesu.

Krok 1. Co musisz wiedzieć o swoim rynku?

Każdy rynek charakteryzuje się określoną specyfiką branżową i przekazem. Wynika to z naszego rozumienia i postrzegania określonych profesji. Warsztat samochodowy o nazwie „MICHALINKA” brzmiałby dziwnie. Podobnie jak zmysłowa kobieca bielizna o nazwie „TERMINATOR”.  

Te określone style nazywania firm i produktów określamy mianem konwencji nazewniczych.
To najczęstsze sposoby nazywania marek w danej branży. Na pewno znasz takie „sposoby” nazywania firm i niejednokrotnie się z nimi spotkałeś.
Dla przykładu weźmy branżę budowlaną i remontową, gdzie „POLBUD”, „ZBYCH-BUD”, „REMBUD” itp. nazw jest bardzo, bardzo dużo.


W branży modowej i odzieżowej takich nazw już nie znajdziesz. Dominują za to nazwy związane z wyglądem zewnętrznym, obce, które mają zwiększyć atrakcyjność oferty np. „RESERVED”, „BIG STAR” czy „GINO ROSSI” to wszystko polskie marki, z polskim kapitałem.
Na rynku IT dominują z kolei nazwy anglojęzyczne, nawiązujące najczęściej do określonej profesji, oznaczeń geograficznych lub też abstrakcyjne jak np. „PROGRIS”, „DELEGATE” czy „MIQUIDO”.

To wszystko właśnie są konwencje nazewnicze, które wystepują w każdej branży.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie nazwy przeważają w Twojej części rynku, wpisz w wyszukiwarkę słowa związane z Twoją branżą. Teraz zanotuj nazwy jakie zobaczysz na pierwszych 10 stronach wyników. Spróbuj pogrupować te nazwy na zasadzie podobieństw. W ten sposób zobaczysz jakie są najczęstsze sposoby nazywania marek.

Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie nazwy firm wpisują się w wyodrębnione trendy. Wiele z nich wyłamuje się z tendencji dominujących na konkretnym rynku. Dzięki temu powstają kreatywne, abstrakcyjne, często intrygujące nazwy, które często są na tyle dobre, że głęboko zapadają w pamięć. Są to nazwy uniwersalne.

Ogromnym atutem uniwersalnych nazw firm jest to, że mogą być dopasowane do każdej branży. Dzięki temu możesz dowolnie rozwijać swój biznes, nie martwiąc się, że za chwilę marka może nie pasować do tego co robisz. Uniwersalna nazwa wymaga jednak większych nakładów na marketing, które zwracają się wielokrotnie, jeśli dasz się zapamiętać swoim klientom.

Przeciwieństwem do nazw uniwersalnych są nazwy branżowe, które dają bezpośrednie skojarzenie z profesją, jaką dana firma się specjalizuje. Zaletą nazw branżowych jest łatwość ich skojarzenia przed odbiorców. Wadą natomiast jest to, że wiele branżowych nazw może być do siebie bardzo podobna, przez co trudniej się odróżnić na rynku wśród konkurencji.

 


Krok 2. Poznaj zasady skutecznego nazywania firmy

Każda nazwa aby była skuteczną, musi posiadać kilka wspólnych cech. Brak którejś z nich powoduje, że markę trudniej będzie wypromować. Nie jest to oczywiście niemożliwe. Zajmie jednak więcej czasu i wymagać bedzie większych nakładów. Dlatego warto pamiętać o tym, by każda nazwa była UNIKALNA, DOPASOWANA i BEZPIECZNA.

Nazwa unikalna

To nazwa posiadająca swój własny sens i przekaz, wyróżniająca się na tle konkurencyjnych nazw. Taka nazwa bywa że jest abstrakcyjna. Czasem też może nawiązywać do określonego rodzaju działalności lub oferty ale w taki sposób, że ma swój oryginalny charakter. To nazwa, która z pewnością wyróżnia się wśród innych marek, z którymi przyjdzie Ci konkurować na Twoim rynku.

Nazwa dopasowana

To nazwa zgodna z ofertą, zrozumiała i czytelna dla odbiorcy, dopasowana do branży i rynku na jakim działa. Nazwa dla firmy skierowana do przedsiębiorców ma nieść inny przekaz niż ta, której klientami będą osoby prywatne, na dodatek z pokolenia Facebooka czy Instagrama. To identycznie jak z zastosowaniem języka – jeśli mówisz do anglika po polsku, a on oprócz paru „słynnych” polskich słów nie zna nic więcej, uzyskasz taki sam kiepski efekt. Twoja marka powinna być rozumiana przez odbiorców.

Nazwa bezpieczna

To nazwa, która nie jest identyczna z inną nazwą występującą w branży. Można uzyskać do niej pełnię praw i zastrzec jako znak towarowy. To również taka nazwa, która jest zgodna z kontekstem kulturowym i językowym – nie zawiera w sobie obraźliwych skojarzeń lub nie posiada w potocznym znaczeniu słów, których nie powinno się używać. Nie chcesz przecież, by wchodząc na zagraniczny rynek okazało się, że nazwa przedsiębiorstwa oznacza w miejscowym języku coś niewłaściwego.

 

 

Krok 3. Zdefiniuj atuty swojego biznesu

Zastanów się teraz, czym wyróżnić się ma Twój biznes. Jakie są jego atuty?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zrób proste ćwiczenie. Napisz na kartce papieru jak najwięcej przymiotników, które określają Twoja markę np. przemysłowy, techniczny, inżynierski, specjalistyczny itp. Teraz przyjrzyj się im i wybierz z nich 3-4, które uważasz za najważniejsze. Wybrane przez Ciebie przymiotniki są „trzonem” Twojej przyszłej marki.  

Spójrz teraz na kilka przykładów, które pomogą Ci zrozumieć ten mechanizm.

Branża: naprawa maszyn, urządzeń, mechanika
Przymiotniki: przemysłowy, techniczny, inżynierski, specjalistyczny
Przykładowa nazwa: TECHMATICS

Branża: fitness, zdrowe odżywianie
Przymiotniki: zdrowy, energiczny, pozytywny, zrównoważony
Przykładowa nazwa: BALLENS

Branża: pensjonat, noclegi, wypoczynek
Przymiotniki: luksusowy, wygodny, komfortowy, kameralny
Przykładowa nazwa: VILLARI

Zanim zaczniesz zastanawiać się jaka nazwa jest dla Ciebie odpowiednia, najpierw pomyśl co chcesz przekazać swoim klientom. Pamiętaj – jeśli nie wiesz dokąd płyniesz, żaden wiatr nie będzie dla Ciebie dobry. Jeśli nie wiesz co chcesz przekazać, żadna nazwa nie będzie dla Ciebie odpowiednia.

 

 

Krok 4. Wybierz swoje nazwy na Rmarket.pl

Poznaj teraz kilka narzędzi, które pomogą Ci porównać i przeanalizować proponowane nazwy w naszym serwisie.  

Wyszukiwarka

Wpisz w wyszukiwarkę słowo związane z Twoją branżą. Możesz skorzystać również z zaawansowanych opcji wyszukiwania i wyszukać według kategorii lub alfabetycznie, cenowo lub według daty dodania. Jeżeli znajdziesz interesujące Cię nazwy, dodaj je do schowka.

Wyszukiwarka na rmarket.pl

 

Schowek

W schowku możesz zarządzać wybranymi nazwami – dodawać, usuwać, przesłać zapytanie do przyjaciół co o nich sądzą. Możesz też je porównać pomiędzy sobą.

Schowek na rmarket.pl

Porównywarka

W porównywarce możesz odpowiedzieć na szczegółowe pytania dla każdej nazwy i przyznać im swoje oceny cząstkowe. Dzięki temu Twój wstępny wybór będzie obiektywny.

Porównywarka na rmarket.pl

Prawda, że proste?

 

Krok 5. Zleć bezpłatną weryfikację prawną nazwy

Przed Tobą ostatni krok. Skorzystaj z formularza kontaktowego, który jest widoczny przy danej nazwie.

Bezpłatnie dokonamy weryfikacji prawnej, czy ta nazwa może być używana w Twojej branży.
Jeśli weryfikacja będzie pozytywna, możesz już wkrótce rozpoczynać biznes z nową marką!Nazwy dla firm instalacyjnych i elektrycznych

Jeżeli szukasz nazwy dla firmy elektrycznej lub wentylacyjnej, to dobrze się składa, bo zebraliśmy dla Ciebie mnóstwo nazw firm, charakterystycznych dla branży instalacyjnej. Ponadto z artykułu dowiesz się, jakie cechy posiada dobra nazwa firmy.

czytaj więcej

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w UE?

Jeżeli planujesz prowadzić swoją działalność na terytorium państw Unii Europejskiej, to powinieneś rozważyć rejestrację unijnego znaku towarowego. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztuje rejestracja takiego znaku oraz jakie płyną z niej korzyści. 

czytaj więcej

Nazwy dla firm marketingowych i reklamowych

Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać własną firmę, to w tym artykule znajdziesz wiele wskazówek nazewniczych. Pamiętaj, że nazwa jest elementem wyróżniającym przedsiębiorstwo wśród konkurencji, więc warto zadbać, aby była oryginalna i skuteczna. Dzięki informacjom zawartym w artykule dowiesz się, jak tego dokonać.

czytaj więcej

Unikalne i bezpieczne nazwy na sprzedaż

Każda nazwa posiada wolną domenę i jest gotowa do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f