// // //

„Niech świat się za Tobą ogląda”, czyli historia firmy W.Kruk

 

W.KRUK to najstarsza polska marka jubilerska. Poza biżuterią firma oferuje także najlepsze marki zegarków na świcie np. Omega, Rolex, Longines, Gucci, IWC, TAG Heuer itd. Aktualnie W.KRUK posiada ponad 70 salonów na terenie całego kraju.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Historia firmy rozpoczęła się w 1840 roku kiedy to złotnik - Leon Skrzetuski otworzył w Poznaniu (ul. Wodna 12) warsztat produkujący przede wszystkim przedmioty liturgiczne wykonywane na zamówienie dworów i kościołów. W 1887 r. przedsiębiorstwo przeszło w ręce siostrzeńca Skrzetuskiego – Władysława Kruka, który przekształcił warsztat w reprezentacyjny sklep jubilerski. W 1896 r. otworzył  pierwszy salon firmy pod szyldem W. Kruk . Mieścił się on w ówczesnym centrum handlowym Poznania , czyli w Hotelu Rzymskim przy ulicy Wilhelmowskiej. Władysław Kruk po raz pierwszy na poznańskim rynku wydał bogato ilustrowany katalog zawierający ofertę sprzętu liturgicznego i biżuterii. Nazwa firmy W.Kruk pochodziła od inicjału imienia i pełnego nazwiska jej właściciela. Warto podkreślić, że choć początki firmy miały miejsce w 1840 roku, to historia nazwysięga 1896 roku.
W 1927 r. firma W. Kruk przeszła w ręce młodszego syna Władysława , a mianowicie Henryka Kruka. 
Firma wprowadziła nowe wzornictwo oraz skupiła się produkcji relatywnie drogiej biżuterii ze złota i platyny, którą zdobiono kamieniami szlachetnymi. Nowy właściciel w 1936 roku poszerzył ofertę  firmy  o zegarki  renomowanych marek np. OMEGA czy Longines. 
Gdy w roku 1939 Henryk Kruk nie zgodził się podpisać volkslisty,  firmę przejął niemiecki zarząd komisaryczny, a sam Henryk był więziony przez hitlerowców.  Gdy po roku go uwolniono zmuszony był opuścić rodzinne miasto, dlatego też przeprowadził się do Warszawy. W stolicy rozpoczął działalność rzeczoznawcy jubilerskiego. Po zakończeniu II wojny światowej Henryk Kruk powrócił do Poznania , gdzie rozpoczął odbudowę rodzinnej działalności. Wkrótce jednak na skutek "bitwy o handel" (1946-1949), czyli socjalistycznych działań mających na celu wyeliminowanie sektora prywatnego, firma W. Kruk utraciła swój sklep. Aktywność Henryka Kruka została ograniczona jedynie do produkcji odbywającej się w piwnicy domu państwa Henryka i Heleny Kruków. W krytycznym momencie Henryk zatrudniał tylko jedną osobę i był zmuszony produkować plastikową biżuterię.
W 1974 roku działalność przejął syn Henryka-Wojciech Kruk. Po niemalże 30 latach przerwy ponownie uruchomił sklep z biżuterią. Wojciech Kruk wprowadził także nowe technologie i rozszerzył działalność produkcyjną firmy. Duży popyt na biżuterię z bursztynem przyczynił się do szybkiego rozwoju eksportu, który z kolei pozwolił na rozwój firmy i zgromadzenie niezbędnego doświadczenia i kapitału, które zaowocowały po okresie transformacji.
Po 1989 r., wraz z nową sytuacją gospodarczą w Polsce powstał pierwszy salon  jubilerski |W.Kruk dysponujący wyrobami ze złota i srebra. Otwarto wówczas salon jubilerski zlokalizowany przy ul. Paderewskiego w Poznaniu, czyli w najbardziej reprezentatywnym punkcie miasta. Moment otwarcia tego salonu jest dla firmy zalążkiem przyszłej, znanej w całej Polsce nazwy dla sklepu W. Kruk. 
W 1993 roku W.Kruk przystąpił do spółki z Amerykańkim Funduszem Przedsiębiorczości, który oprócz kapitału wniósł także nowe metody zarządzania. W tym czasie zarząd W.Kruk zdecydował się na przejęcie pracowni jubilerskiej „Rytosztuka.” Z kolei w 2000 roku przejęto włoską firmę ekskluzywnej odzieży- Deni Clerr. Warto zaznaczyć, że od 2002 r. przedsiębiorstwo debituje na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Firma W.Kruk podpisała w 2004 roku kontrakt z firmą ROLEX , który zapewnił polskiej firmie możliwość dystrybucji tych szwajcarskich zegarków na terenie Polski.

 

Ważnym rokiem dla W.Kruk był również rok 2006, gdy firma zaprezentowała swój wzór pierścionka i rozpoczęła intensywną kampanię promocyjną. Nazwa dla produktu brzmiała: Jedyny, gdyż firma stwierdziła, że na rynku „nie ma projektu takiego drugiego pierścionka. W jego sześcioramiennej koronie brylant, i tylko brylant, świeci tak magicznym blaskiem”.

 


Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowy plakat reklmowy pierścionka "Jedyny" marki W.Kruk.

Rozpoczynając kampanię pierścionka zaręczynowego „Jedyny” W.Kruk na plakacie zaprezentował prawdziwie najdroższy, bo absolutnie bezcenny dla każdego adoratora klejnot. Metaforyczny i bardzo plastyczny  charakter ilustracji sprawia, że zarówno kobiety jak i mężczyźni są zainteresowani przekazem. Zdecydowanie pobudza on wyobraźnię, dlatego też odbiorcy relatywnie szybko ją zapamiętują i kojarzą z marką W.Kruk.
Dodatkowo eleganckie czarne tło oraz wykorzystanie tradycyjnego kroju pisma dopełniają  wizję pierścionka „Jedyny”. Co ważne estetyka wszystkich wykorzystanych elementów jest spójna. Projekt logo firmy W. Kruk jest usytuowany w prawym dolnym rogu.

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty reklamowe marki W.Kruk.



Gdy w 2007 roku światowa gwiazda- Sharon Stone odwiedzała Polskę W.Kruk przygotowała dla niej specjalną kolekcję noszącą na cześć Sharon nazwę „Stone”. Właśnie z tej kolekcji aktorka otrzymała w prezencie naszyjnik marki W.Kruk.
Istotną datą był także 27 maja 2008 roku, gdy  firma W. Kruk została przejęta przez Vistulę & Wólczankę. Od tego momentu powstała Vistula Group, która w swoim port folio ma takie marki jak: Vistula, Wólczanka, W.Kruk i Deni Cler.
W 2010 roku W.Kruk ottworzyła na warszawskim Placu Trzech Krzyży samodzielny salon Rolex.
Projektantami, którym marka zawdzięcza nietuzinkowe wzornictwo biżuterii są: Anna Orska, włoscy projektanci - Piero Marangon i Laura Bicego z firmy Nanis oraz Elisabeth Paradon - twórczyni biżuterii ZIIO. Ze względu na fakt, iż wyroby W.Kruk są gwarancją najwyższej jakości oraz pozwalają  zaspokoić pragnienia piękna i wyrafinowania magazyn PANI poprosił firmę o stworzenie Statuetek Srebrne Jabłka. Już od wielu lat magazyn PANI wręcza Srebrne Jabłka  najpiękniejszym parom show biznesu danego roku. To właśnie czytelnicy miesięcznika oddając głosy decydują które trzy z dwunastu wskazanych par zasługują na uznanie.
Podsumowaniem niniejszego artykułu niech będą słowa jednej z projektantek marki W.Kruk- Anny Orskiej która twierdzi, że: „Dzięki biżuterii każdy może na nowo zdefiniować siebie, pokazać kim jest lub kim pragnie zostać.”

 


Spot reklamowy "Każdy ma swoją historię" z  2000 roku.

 

Pod hasłem „Kocha...Lubi...”marka W.Kruk rozpoczęła 27 stycznia 2012 roku kinową kampanię reklamową swojej biżuterii. Jej emisja odbywała się przed każdym seansem filmowym w sieci kin Cinema City. W spocie reklamowym możemy zobaczyć magiczną chwilę wręczania prezentu  bliskiej osobie. Tak skonstruowany przekaz podkreśla, że W.Kruk jako polska marka jubilerska o najdłuższej tradycji jest obecna podczas każdego ważnego momentu życia: urodzin, zaręczyn, ślubu i ważnych dla człowieka rocznic.


Podobne wpisy

Kiedy przy nazwie można umieścić R w kółku-image

Kiedy przy nazwie można umieścić R w kółku

Nazwa dla firmy reklamowej-image

Nazwa dla firmy reklamowej

Nazwy dla firm instalacyjnych i elektrycznych-image

Nazwy dla firm instalacyjnych i elektrycznych

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook