Jak nazwać warsztat samochodowy
Nazwa stanowi podstawę do identyfikacji każdego przedsiębiorstwa. Z tego powodu dobra nazwa powinna charakteryzować się pewnymi pożądanymi przez branżę namingową cechami. Co więcej, nazwa firmy powinna być dostosowana do branży, w jakiej funkcjonuje, aby odpowiadała potencjalnym oczekiwaniom klientów. Jak, więc powinna wyglądać nazwa dla warsztatu samochodowego?


Nazwa stanowi podstawę do identyfikacji każdego przedsiębiorstwa. Z tego powodu dobra nazwa powinna charakteryzować się pewnymi pożądanymi przez branżę namingową cechami. Co więcej, nazwa firmy powinna być dostosowana do branży, w jakiej funkcjonuje, aby odpowiadała potencjalnym oczekiwaniom klientów. Jak, więc powinna wyglądać nazwa dla warsztatu samochodowego?
Specyfika nazwy dla warsztatu samochodowego
Warsztaty samochodowe przede wszystkim kojarzą się z branżą głównie skierowaną do mężczyzn. Pomimo że kobiety również korzystają z usług warsztatów, to zdecydowanie wiodącą grupą docelową są mężczyźni. Z tego powodu dobre nazwy warsztatów samochodowych dostosowane są raczej pod męski punkt widzenia. Oznacza to, że nie wykorzystują zbędnych ozdobników. Często główną partią nazwy są imię i nazwisko właściciela. Zdarza się jednak również, że w nazwach warsztatów występują pewne nazewnicze tendencje. Jedną z nich jest używanie charakterystycznych słów takich jak: auto, car, moto, serwis... Powstałe w ten sposób nazwy prezentują się następująco:

Źródło: Fotolia.com
Wskazówki nazewnicze
Tworząc dobrą nazwę dla swojej firmy, pamiętaj o kilku aspektach, które mają duże znaczenie dla przyszłości Twojej firmy:
Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak nazwać warsztat samochodowy, skorzystaj z powyższych wskazówek i zrób to własnymi siłami lub udaj się po pomoc do specjalistów świadczących usługi z zakresu namingu. Pamiętaj, że branża samochodowa, jak i każda inna branża cechuje się pewnymi trendami nazewniczymi. Oczywiście można się inspirować już istniejącymi nazwami,pamiętając jednak, o zachowaniu należytej oryginalności, która wyróżni Twoją firmę na tle konkurencji.
Często zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na popularne pytania
Przy wyborze nazwy firmy należy stosować określone zasady, które pomogą Ci stworzyć chwytliwy i oryginalny znak. Wybierz nazwę firmy, która spełni oczekiwania klientów, jak również będzie dostosowana do charakteru branży. Często zdarza się, że nazwa firmy pochodzi od nazwiska właściciela - ale czy to wystarczy aby Twoja marka posiadała unikatową i fajną nazwę? Tworząc znak sprawdź przykładowe nazwy firmy, które funkcjonują na rynku. A może zdecydujesz się na zakup gotowego znaku. Wybieraj nazwy chwilowe i oryginalne, które pozwolą Ci zrealizować zamierzone cele.
W procesie tworzenia nazwy dla firmy unikaj stosowania polskich znaków, buduj nazwy proste, mało skomplikowane. To działanie pozwoli Ci stworzyć chwytliwą nazwę, skierowaną do jak największej grupy odbiorców. Wybierając markę dla firmy możesz skorzystać z gotowych nazw oferowanych przez firmy brandingowe lub samemu pokusić się tworząc fajną nazwę, która będzie spełniała oczekiwanie klientów. Podczas kreowania unikaj oznaczeń, które są podobne do tych zarejestrowanych, aby zapobiec powstawaniu niepotrzebnych sporów w branży. Sprawdź czy nazwa Twojego warsztatu samochodowego jest pozbawiona bezwzględnych przesłanek odmowy rejestracji, które uniemożliwiają zastrzeżenia marki w urzędzie patentowym. Więcej na temat przeszkód w rejestracji znaku towaorwego znajdziesztutaj.
Jeżeli stworzyłeś nazwę firmy, która jest unikalna, abstrakcyjna, oryginalna, uniwersalna i sprawdziłeś, że jest wolna tzn. nikt jej nie używa - to już w pewnym sensie ją chronisz. Jednak to nie wszystko aby zapobiec wykorzystaniu Twojej chwytliwej nazwy przez konkurencję. Aby w pełni być bezpiecznym na rynku branżowym należy dokonać zastrzeżenia znaku towarowego w urzędzie patentowym. Twoja nazwa firmy, produktu, usługi będzie bezpieczna jeżeli zostanie opublikowana w bazie znaków zastrzeżonych i otrzyma certyfikat urzędowy.

Marcin Setlak
Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.