// // //

Jak skutecznie nazwać firmę?

Nazwa firmy jest jej wizytówką. To właśnie nazwa stanowi pierwszy kontakt z klientem i utożsamia dane produkty, czy usługi z konkretną marką. Wiele młodych przedsiębiorców zastanawia się, jak nazwać swoją firmę. Nie ma jednak gotowego przepisu na nazwę dla firmy, ale poszerzając swoją wiedzę z zakresu namingu, masz znacznie większe szanse na wybranie chwytliwej nazwy.

skuteczna nazwa dla firmy

Źródło: Fotolia.com


Kiedy oficjalnie należy podać nazwę przedsiębiorstwa?

Wielu młodych przedsiębiorców z pewnością zastanawia się, w którym momencie zakładania własnej działalności będzie musiał podać jej ostateczną nazwę. Otóż jak się okazuje, nazwę firmy podajemy już na samym początku, zarówno podczas rejestracji na druku CEIDG-1 jak i rejestrując spółkę w KRS.

W tym momencie musisz również mieć świadomość, że nazwa firmy jest w pewnym sensie uzależniona od obranej formy działalności. Trzeba mieć świadomość, że każdą nazwę można rozpatrywać tak naprawdę dwuczłonowo – element obligatoryjny(rdzeń/korpus) oraz fakultatywny (na ogół nazwa handlowa).

  • jednoosobowa działalność gospodarcza – ta forma działalności ma najprostsze wymogi nazewnicze, ponieważ jej rdzeniem musi być tylko imię i nazwisko właściciela, cała reszta stanowi już tylko dodatek, np. Mateusz Maj Fotografie rodzinne, 
  • spółka cywilna – prawo nie nakłada obowiązku nazywania spólki cywilnej w konkretny sposób, jednak przyjmuje się, że nazwa powinna być oznaczona najprostszej wersji  pierwszymi literami imion oraz pełnymi nazwiskami wszystkich wspólników z dopiskiem „spółka cywilna”, lub jego skrótem „s.c.”. W ramach dodatkowego oznaczenia można dodać również element fakultatywny, świadczący np. o charakterze działalności, powstała w ten sposób nazwa może prezentować się następująco: Tęczowa kuchnia J. Nowak i K. Czernik s.c.

Spółki prawa handlowego: 

  • spółka jawna – obowiązkowo wymaga się wpisania nazwiska lub nazwy minimum jednego wspólnika wraz z dopiskiem „spółka jawna” lub „s.j.”. Jeżeli taka jest wola wspólników, mogą oni dodać dowolnie brzmiący element wyróżniający firmę,  np. Bajkowo Wójcik s.j.,
  • spółka partnerska – nazwa musi zawierać rodzaj wolnego zawodu wykonywanego przez wspólników, nazwisko przynajmniej jednego ze wspólników-partnerów, wraz z dopiskiem „i partner/ partnerzy” jeżeli nie zostali wymienieni z nazwiska lub „spółka partnerska” (ewentualnie skrótem „s.p.”), ze względu na specyfikę danej spółki – tylko dla wolnych zawodów, wykorzystywana jest często w przypadku działalności prawniczych, np. Kowalski i partnerzy - prawnicza spółka partnerska, 
  • spółka komandytowa – nazwa powinna obowiązkowo zawierać nazwisko przynajmniej jednego komplementariusza wraz z dopiskiem „ spółka komandytowa” lub „s.k.” dodatkowo można oczywiście zastosować dodanie elementu fakultatywnego. Zabronione jest natomiast używanie w nazwie nazwiska komandytariusza!spółka komandytowo-akcyjna – w tym przypadku nazwa analogicznie jak w przypadku spółki komandytowej musi zawierać nazwisko komplementariusza oraz – tym razem – określenia „spółka komandytowo-akcyjna”, w skrócie „s.k.a.” i ewentualnie członu dodatkowego, 
  • spółka Z O.O. - dla odmiany w tym wypadku nie ma szczególnych wymogów dotyczących tworzenia nazwy z wyjątkiem tego, że nazwa może być dowolna oraz że obligatoryjne jest zamieszczenie informacji świadczącej o formie działalności „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub w skrócie Z O.O.,
  • spółka akcyjna – w tym wypadku analogicznie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może obrać dowolne określenie za nazwę, z obligatoryjnym dopiskiem świadczącym o formie prawnej przedsiębiorstwa, czyli „spółka akcyjna” lub w skrócie „s.a.”.

 

pomysł na dobrą nazwę dla firmy

Źródło: Fotolia.com

 

Skoro już wiemy, jakie są oficjalne wymogi dotyczące nazw dla poszczególnych rodzajów form działalności oraz kiedy taką nazwę należy podać, warto również wiedzieć, czy raz zadeklarowana na początku nazwa jest wiążąca na zawsze? Otóż nie! Istnieje bowiem możliwość zmiany pierwotnej nazwy firmy w każdym momencie jej istnienia. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy jedynie udać się do urzędu i dokonać oficjalnej zmiany na druku CEIDG-1 (jeżeli posiada się kwalifikowany podpis elektroniczny, można tego również dokonać online). Sam urzędowy fakt zmiany nazwy jest całkowicie bezpłatny, nie świadczy to jednak o tym, że nowa nazwa firmy nie przysporzy Ci dodatkowych opłat. Wręcz przeciwnie, decydując się na ten krok, musisz pamiętać, że pociągnie to za sobą szereg wydatków związanych między innymi ze zmianą banerów i szyldów reklamowych. Zatem, zmianę nazwy powinieneś traktować raczej jako ostateczny ratunek i już tworząc pierwszą nawę dla swojej działalności wziąć pod uwagę wszelkie wytyczne i wskazówki, aby zwiększyć szanse na jej skuteczność.


Kilka słów na temat chwytliwych nazw dla firm

Jeśli już wiesz, że oficjalnie nazwa składa się z dwóch członów: rdzenia oraz części dodatkowej, warto sobie uświadomić, że z marketingowego punktu widzenia istotna jest właśnie część fakultatywna, dlatego mimo jej nieobowiązkowego charakteru warto skupić się na jej jakości.To właśnie nazwa reprezentuje firmę i tworzy pierwsze wrażenie. Na rynku jednak funkcjonują miliony firm, a więc i miliony nazw są już zajęte. W związku z tym na pewno często spotykasz się z nazwami do siebie podobnymi lub przynajmniej tendencyjnymi. Każda branża cechuje się bowiem pewnymi charakterystycznymi schematami, przedrostkami lub słowami nawiązującymi do określonej tematyki. Przyjrzyjmy się kilku przykładowym branżom: 

  • branża medyczna – w swoich nazwach chętnie wykorzystuje przedrostki med- lub ewentualnie bio-, 
  • branża transportowa – w tym wypadku często stosowane są nazwy, które zawierają przedrostki trans- lub speed-,
  • branża ogrodnicza – w swoich nazwach często stosuje przedrostki eko-, a także ściśle nawiązuje do wszelkiego rodzaju roślinności: nazw kwiatów, drzew itd.

Pamiętaj jednak, że ślepe podążanie za modą oraz naśladowanie innych nie ma sensu w dłuższej perspektywie czasu. Nazwa, podobna do wielu innych już istniejących nie będzie w stanie wyróżnić Twojego przedsiębiorstwa na tle konkurencji, a co za tym idzie, nie będzie skuteczna.

 

Skąd czerpać inspirację

Tworzenie dobrej nazwy dla firmy powinno zacząć się od pomysłu. Czasem jednak to właśnie ten pierwszy krok jest najtrudniejszy. Skąd więc czerpać inspirację? Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta... Inspiracją powinno być zawsze najbliższe otoczenie, więc na początku warto się po prostu rozejrzeć dookoła. Jeżeli chcesz poszerzyć zakres poszukiwań, w kolejnym kroku sięgnij po dostępną literaturę. Najlepiej sprawdzą się baśnie oraz mitologia. Stanowią one ogromny zbiór inspiracji i pomysłów. Może Ci się to wydawać banalne, ale czasem to właśnie najprostsze rozwiązania są najlepsze. Ostatnią deską ratunku mogą natomiast okazać się słowniki, bardzo często przeglądając ich zasoby, można odnaleźć pomysł na nazwę dla swojej firmy. Tak więc, jak widać, pomysły nas otaczają, najważniejsze, aby odnaleźć coś odpowiedniego dla indywidualnego profilu swojej firmy.

 

pomysł na skuteczną nazwę firmy

Źródło: Fotolia.com


O czym pamiętać tworząc dobrą nazwę dla firmy?

Przechodząc do sedna w rozważaniach dotyczących tworzenia skutecznych nazw dla firmy, przyjrzyj się konkretnym wskazówkom nazewniczym przedstawionym poniżej.  Co prawda nie stanowią one gwarancji skuteczności, ale zastosowanie ich znacznie zwiększy Twoją szansę na wybór trafnej nazwy.


1. Przede wszystkim pamiętaj, że dobra nazwa dla firmy powinna nawiązywać do typu jej działalności. W przeciwnym razie może ona wywoływać błędne skojarzenia i wprowadzać niejasności, które będą wymagały sprostowania.

2. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest budowa nazwy. Chwytliwa nazwa cechuje się bowiem jak najłatwiejszą pisownią i wymową. Co więcej, najlepiej, aby nazwa nie była zbyt długa (maksymalnie do 8 znaków). Zasada bowiem jest prosta: im krótsza nazwa, tym łatwiej ją zapamiętać, a przecież to właśnie na tym zależy nam najbardziej.

3. Zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, powinieneś zadbać również o jej oryginalność i niepowtarzalność. W tym celu najlepiej sprawdzić, czy nie została ona dotychczas zarejestrowana w urzędzie patentowym. Zastrzeżone nazwy podlegają bowiem szczególnej ochronie prawnej, a ich właściciele mają wyłączne prawo do ich użytkowania. Co za tym idzie, nawet jeśli nieświadomie wykorzystasz taką nazwę, prawdopodobnie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, między innymi na tle finansowym.


4. Powinno się także zwrócić uwagę na uniwersalność nazwy. Obecnie dużo firm rozszerza swoją działalność również o rynki zagraniczne. W tym celu powinieneś zwrócić uwagę na znaczenie nazwy w językach obcych. Unikniesz się dzięki temu niezręcznych wpadek namingowych. Doskonałym przykładem firmy, która nie sprawdziła uniwersalności swojej nazwy, jest przedsiębiorstwo oświetleniowe Osram. Nazwa ta jest już obecnie słynną wpadką na polskim rynku nazewniczym. Innym niefortunnym przypadkiem jest nazwa modelu samochodu Mazda La Puta, która w języku hiszpańskim oznacza dosłownie „dziwka”. Jak widzisz czasem za pomocą zwykłego niedopatrzenia, można nieświadomie narazić dobre imię firmy. 


5. Ostatnią sprawą, o której należy pamiętać, jest neutralność i poprawność wybranej nazwy. Dobra nazwa nie powinna bowiem zawierać wulgaryzmów ani słów postrzeganych powszechnie za obraźliwe. Co więcej, warto zwrócić uwagę na poprawność pisowni i gramatyki. Stosowanie błędów ortograficznych nie jest dobrym pomysłem na przyciąganie uwagi konsumentów, ponieważ może poważnie nadszarpnąć reputację przedsiębiorstwa.
Podsumowując, nazwa stanowi wizytówkę firmy poprzez reprezentowanie jej na różnego rodzaju banerach i bilbordach reklamowych. Pamiętaj żeby zadbać o dobrą nazwę dla swojej firmy, aby godnie wyróżniała twoje przedsiębiorstwo na tle konkurentów. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz, jak nazwać swoją firmę, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do agencji namingowych, które specjalizują się w tworzeniu dobrych i skutecznych nazw.

 

Często zadawane pytania

Dlaczego warto stworzyć dobrą nazwę dla firmy?

Tworząc nazwę pamiętaj, że będzie ona Twoją wizytówką. To ona ma na celu nawiązywać pierwszy kontakt z odbiorcą i utożsamiać Twój produkt. Wymyślając nazwę inspiruj się Twoim najbliższym otoczeniem. Zwróć uwagę na nazewnictwo Twojej konkurencji. Używaj słów prostych ale niebanalnych. Twórz nazwę, która będzie magnesem przyciągającym jak najwięcej klientów.

Jak stworzyć nazwę dla firmy?

Podczas tworzenia nazwy kieruj się kilkoma wytycznymi, które pomogą Ci stworzyć chwytliwe i oryginalne oznaczenie. Pamiętaj aby Twoja marka nawiązywała do branży w której działasz. Unikaj powstania błędnych skojarzeń, które mogą wprowadzić Twojego odbiorcę w błąd. Używaj prostych słów, nie stosuj nazw zbyt długich, spraw aby Twoja nazwa była ciekawa. Stwórz nazwę unikalną, abstrakcyjną i koniecznie sprawdź czy już nie znajduje się w bazie znaków zastrzeżonych publikowanych w Biuletynie Urzędu Patentowego. Jeżeli myślisz o rozszerzeniu swojej działalności na rynki zagraniczne wybierz nazwę uniwersalną, dobrze brzmiącą i prostą, aby była łatwa do wymowy w obcych językach.

Podobne wpisy

Jak nazwać firmę meblową?-image

Jak nazwać firmę meblową?

Nazwa dla firmy komputerowej-image

Nazwa dla firmy komputerowej

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo-image

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook