Przyjemność pisania od Watermana

Waterman jest to firma zajmująca się  produkują przyborów piśmienniczych, które dzięki jakości i  kreatywnym projektom obudowy stały się słynne na całym świecie.


Historia firmy zaczęła się od nowojorskiego doradcy ubezpieczeniowego - Lewisa Edsona Watermana, który uwielbiał piękne wieczne pióra, a nie mogąc dostać idealnego postanowił sam je dla siebie zaprojektować. Pierwsza firma Watermana powstała w w 1883 r. i z racji wspomnianych marzeń Lewisa została nazwana :„Ideal Pen Company”. Co ciekawe, na początku działalności firmy pióra były projektowane i składane na kuchennym stole, na tyłach sklepu z cygarami przy nowojorskiej ulicy Fulton.

wieczne pióro

Pierwsze zaprojektowane przez Lewisa E. Watermana pióro nosiło nazwę "Regular" i zostało opatentowane w 1884 roku. Pióro "Regular" złożone było z 5 elementów: stalówki, spływaka, części spajającej spływak i stalówkę, korpusu oraz  nakrywki służącej do ochrony stalówki. Warto również wiedzieć, że pióro to było wykonane z ebonitu. Zaledwie po roku Watterman sprzedawał już 200 sztuk swoich piór. Firma bardzo szybko się rozwijała i w 1887 roku sprzedaż piór  wynosiła już 5 tysiące sztuk. Zmiana nazwy firmy z  „Ideal Pen Company” na  „L. E. Waterman Company” miała miejsca w 1889 roku. Lewis Edson Waterman zdecydował się na naming pochodzący od jego nazwiska, gdyż chciał zostawić po sobie pióra sygnowane jego nazwiskiem. Z biegiem czasu  nazwa dla firmy  produkującej artykuły piśmiennicze uległa skróceniu do „Waterman”- wciąż jednak nazwisko konstruktora pierwszego jest w niej obecne! W 1901 r. Lewis Edson Waterman zmarł, a firmę przejął jego bratanek, Franf D. Waterman. 3 lata później na rynku pojawiło się  pióro „clip-cap”, a w 1907 roku wylansowano pióro z klipsem zabezpieczającym, którym można je było przypiąć do kieszeni. Nazwa dla produktu brzmiała:  „Safety Pen”. W latach 1910-1915 ukazały się:  bardzo duże pióro „Regular nr 20” i najmniejsze wieczne pióro na świecie – „Doll Pen” (5 cm długości). W 1913 roku firma Waterman opracowała system „lever and sack”, czyli system  automatycznego napełniania pióra. W1935 roku firma wprowadziła na rynek szklany nabój, który w 1953 roku został zastąpiony plastikowym nabojem wypełnionym atramentem.  W 1974 r. Waterman wynalazł nowe pióro , które nazwano „Gentelman”.Rok później -firma po raz pierwszy była notowana na Giełdzie w Paryżu. W setną rocznicę istnienia marki, czyli w roku 1983 na rynku ukazało się słynne pióro  „Man 100”. Etymologia  nazwy, jak można się domyślić, pochodzi od stulecia marki. W 1992 r. Pojawiło się pióro wieczne „Edson”, które wyposażone było w nowatorski system spływu atramentu, który reguluje dostarczanie atramentu. Ponadto należy dodać, że korpus pióra utrzymany jest w barwie określanej jako „Midnight blue”. Nawet obecnie pióro to  jest uważane za najlepsze wieczne pióro dostępne na rynku. 

Marka Waterman często zmieniała właścicieli. Byli nimi np. Baron Bich, Gillette, a aktualnym posiadaczem logo Waterman jest amerykański koncern Sanford - największy na świecie producent artykułów piśmiennych.
Po ponad stu latach istnienia marka Waterman  nadal posiada doskonałą reputację na całym świecie.

 

 

Podobne wpisy

Oznaczenia, których należy unikać przy tworzeniu nazwy dla firmy -image

Oznaczenia, których należy unikać przy tworzeniu nazwy dla firmy

Jak nazwać firmę kosmetyczną-image

Jak nazwać firmę kosmetyczną

Jak dopasować nazwę domeny do nazwy firmy? -image

Jak dopasować nazwę domeny do nazwy firmy?

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook