// // //

Przyjemność pisania od Watermana

Waterman jest to firma zajmująca się  produkują przyborów piśmienniczych, które dzięki jakości i  kreatywnym projektom obudowy stały się słynne na całym świecie.


Historia firmy zaczęła się od nowojorskiego doradcy ubezpieczeniowego - Lewisa Edsona Watermana, który uwielbiał piękne wieczne pióra, a nie mogąc dostać idealnego postanowił sam je dla siebie zaprojektować. Pierwsza firma Watermana powstała w w 1883 r. i z racji wspomnianych marzeń Lewisa została nazwana :„Ideal Pen Company”. Co ciekawe, na początku działalności firmy pióra były projektowane i składane na kuchennym stole, na tyłach sklepu z cygarami przy nowojorskiej ulicy Fulton.

wieczne pióro

Pierwsze zaprojektowane przez Lewisa E. Watermana pióro nosiło nazwę "Regular" i zostało opatentowane w 1884 roku. Pióro "Regular" złożone było z 5 elementów: stalówki, spływaka, części spajającej spływak i stalówkę, korpusu oraz  nakrywki służącej do ochrony stalówki. Warto również wiedzieć, że pióro to było wykonane z ebonitu. Zaledwie po roku Watterman sprzedawał już 200 sztuk swoich piór. Firma bardzo szybko się rozwijała i w 1887 roku sprzedaż piór  wynosiła już 5 tysiące sztuk. Zmiana nazwy firmy z  „Ideal Pen Company” na  „L. E. Waterman Company” miała miejsca w 1889 roku. Lewis Edson Waterman zdecydował się na naming pochodzący od jego nazwiska, gdyż chciał zostawić po sobie pióra sygnowane jego nazwiskiem. Z biegiem czasu  nazwa dla firmy  produkującej artykuły piśmiennicze uległa skróceniu do „Waterman”- wciąż jednak nazwisko konstruktora pierwszego jest w niej obecne! W 1901 r. Lewis Edson Waterman zmarł, a firmę przejął jego bratanek, Franf D. Waterman. 3 lata później na rynku pojawiło się  pióro „clip-cap”, a w 1907 roku wylansowano pióro z klipsem zabezpieczającym, którym można je było przypiąć do kieszeni. Nazwa dla produktu brzmiała:  „Safety Pen”. W latach 1910-1915 ukazały się:  bardzo duże pióro „Regular nr 20” i najmniejsze wieczne pióro na świecie – „Doll Pen” (5 cm długości). W 1913 roku firma Waterman opracowała system „lever and sack”, czyli system  automatycznego napełniania pióra. W1935 roku firma wprowadziła na rynek szklany nabój, który w 1953 roku został zastąpiony plastikowym nabojem wypełnionym atramentem.  W 1974 r. Waterman wynalazł nowe pióro , które nazwano „Gentelman”.Rok później -firma po raz pierwszy była notowana na Giełdzie w Paryżu. W setną rocznicę istnienia marki, czyli w roku 1983 na rynku ukazało się słynne pióro  „Man 100”. Etymologia  nazwy, jak można się domyślić, pochodzi od stulecia marki. W 1992 r. Pojawiło się pióro wieczne „Edson”, które wyposażone było w nowatorski system spływu atramentu, który reguluje dostarczanie atramentu. Ponadto należy dodać, że korpus pióra utrzymany jest w barwie określanej jako „Midnight blue”. Nawet obecnie pióro to  jest uważane za najlepsze wieczne pióro dostępne na rynku. 

Marka Waterman często zmieniała właścicieli. Byli nimi np. Baron Bich, Gillette, a aktualnym posiadaczem logo Waterman jest amerykański koncern Sanford - największy na świecie producent artykułów piśmiennych.
Po ponad stu latach istnienia marka Waterman  nadal posiada doskonałą reputację na całym świecie.

 

 

Podobne wpisy

Przykłady nazw firm-image

Przykłady nazw firm

Nazwa dla firmy dekoracyjnej-image

Nazwa dla firmy dekoracyjnej

Jak nazwać stowarzyszenie-image

Jak nazwać stowarzyszenie

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook