Historia lodowej potęgi marki Koral

Koral to polska marka produkująca lody, która powstała w 1979 roku w Nowym Sączu. Jej założycielami byli bracia Józef i Marian Koral. Aktualnie firma braci Koral jest drugim pod względem obrotów producentem lodów na polskim rynku. W jej ofercie znajduje się ponad 50 asortymentów lodów, każdy w kilku smakach. Koral posiada 3 zakłady produkcyjne: w Nowym Sączu, Rzeszowie i Limanowej. W szczycie sezonu firma zatrudnia ponad dwa tysiące osób. Sprzedaż prowadzona jest poprzez własną sieć dystrybucji oraz poprzez sieć hurtowni. Jednak nie zawsze tak było.

 

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Aby lepiej poznać markę należy przybliżyć sylwetki jej założycieli. Otóż pod koniec lat 70. bracia Józef i Marian Koralowie obserwując sukces ekonomiczny cukierni o namingu „Bajka” prowadzonej przez ich starszego brata - Jana postanowili założyć lodziarnię w Nowym Sączu. Jednak urzędnicy zdecydowali, że istniejące już dwa punkty sprzedaży lodów wystarczą jak na jedno miasto i odrzucili wniosek braci Koralów. Józef i Marian postanowili przenieść się do oddalonej od Noweg Sącza o 25 kim  Limanowej, gdzie w 1979 roku założyli swój własny biznes. Nazwa dla firmy – Koral – pochodziła od ich nazwiska. Początki biznesu były dla braci bardzo trudne –  wyprodukowane chałupniczą metodą lody powstawały w nocy, by na drugi dzień mogły być sprzedawane w koktajl barze lub rozwożone po okolicy w kilkudziesięciolitrowym termosie za pomocą białego malucha. Bracia postanowili rozwijać swój biznes, więc za zaoszczędzone pieniądze oraz  kredyt w wysokości 1,5 mln marek niemieckich rozbudowali zakład w Limanowej oraz zakupili nowoczesne  włoskie maszyny do produkcji lodów. Taka maszyna umożliwiła im wyprodukowanie i zapakowanie aż 300 lodów na minutę. Spowodowało to, że firma Koral zwiększyła wydajność aż trzykrotnie. Następnie bracia Koralowie na stanowisko dyrektora generalnego postanowili zatrudnić Bogdana Workiewicza -  wiceszefa bankrutującego państwowego przedsiębiorstwa Iglopool, które zajmowało się między innymi produkcją mrożonek i lodów. Z perspektywy czasu okazało się to bardzo dobrym posunięciem dla firmy.

Mając na polskim rynku takich konkurentów jak Algida (marka Unilever) czy Nestle sprzedających przeważnie lody w dużych opakowaniach (tzw. familijne) marka Koral postanowiła zająć dostępną niszę lodów impulsowych, czyli małych i relatywnie tanich lodów kupowanych pod wpływem impulsu np. na patyku, rożków czy w kubeczku. Gdy zagraniczne marki lokowały swoje produkty w super- i hipermarketach, Koral wybrał małe sklepy, gdzie mógł dotrzeć do swojego pierwotnego targetu, czyli dzieci.


W miarę dalszego rozwoju Koral postanowił dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, więc do promowania marki zatrudnili znane osoby. Wśród nich były np. Doda, Maryla Rodowicz, Daniel Olbrychski, Majka Jeżowska, Beata Kozidrak, zespół Arka Noego, Helena Vondrackova, Katarzyna Zielińska itd. Kampania składająca się ze spotów w TV oraz reklamy outdoorowej spełniła swoją funkcję zwiększając świadomość marki w różnych grupach konsumentów. Firma Koral postanowiła również dotrzeć do hurtowników, którzy wpływają na to, co kupią sklepy, a więc także na to, co jest dostępne dla klientów. Dzięki tej strategii w 2004 roku Koral miał już 26 proc. udział na polskim rynku lodów, co dało mu pozycję lidera. Jednak później Algida zmieniła swoją politykę cenową  (wprowadzając do swojego portfolio tańsze wyroby) i odzyskała prowadzenie. Od tego momentu Koral zajmuje drugą pozycję, z kolei na trzeciej znajduje się firma Nestle. 

Wiele osób zastanawia się jak z małego zakładu udało się braciom Koral zmienić w konkurenta międzynarodowych gigantów. Otóż  receptą na sukces według Józefa Korala jest skompletowanie dobrego zespołu pracowników oraz staranny wybór interesów, w które firma inwestuje pieniądze.
Dzięki takiej polityce w 2012 roku Józef i Marian Koral posiadając majątek o wartości 1,6 mld zł znaleźli się na 22 miejscu „Listy najbogatszych Polaków tygodnika Wprost”.

 

Przykładowe spoty reklamowe marki Koral z udziałem Dody.

Podobne wpisy

Nazwa dla firmy-image

Nazwa dla firmy

Kto może zarejestrować znak towarowy?-image

Kto może zarejestrować znak towarowy?

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo-image

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy
Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.
f
facebook