Uniwersalne nazwy dla firm

Nazwa firmy pełni bardzo ważną funkcję wyróżniającą firmę na rynku. To właśnie na nazwie budowane jest pierwsze wrażenie i cała marka. Jeśli zastanawiasz się więc, jak nazwać firmę, to zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy firmy?

Jak już zostało wspomniane, dobra nazwa firmy jest jednym z elementów kształtujących jej wizerunek. Od nazwy bowiem zależy pierwsze wrażenie, jakie firma wywiera na kliencie. Powinna być zatem stworzona na podstawie rzetelnych wytycznych tak, aby mogła skutecznie służyć przez wiele lat. Oto podstawowe warunki, jakie powinna spełniać dobra nazwa dla Twojego przedsiębiorstwa: 

  • Unikalność – jeśli nazwa ma spełniać swoją wyróżniającą funkcję, to powinna być unikalna. Wiąże się to z dwoma aspektami. Pierwszy z nich to sprawdzenie, czy taka nazwa nie została już zarejestrowana jako znak towarowy. Natomiast drugi to unikanie oczywistych rozwiązań, czyli np. nazw z końcówkami -ex, -pol itd. 
  • Brak negatywnych konotacji – brzmienie nazwy ma ogromny wpływ na to, jak będzie odbierania. Dobra nazwa nie może budzić negatywnych skojarzeń.
  • Bezpieczna w językach obcych – Ten punkt pośrednio nawiązuje również do poprzedniego, dotyczącego złych skojarzeń. Czasem bowiem zdarza się, że nazwa, która w jednym języku jest dobra, w innym będzie totalną wpadką. Przykładem takiej sytuacji jest model samochodu Rolls-Royce Silver Mist, który dla większości oznacza srebrną mgłę, jednak nie w krajach niemiecko języcznych. Tam bowiem oznacza to kupę gnoju. 
  • Minimamalizm – wbrew pozorom, to właśnie nazwy krótkie i łatwe w zapamiętaniu lepiej się sprawdzają. Zbyt skomplikowane frazy są dla konsumentów znacznie trudniejsze w odbiorze i zapamiętaniu. 

Nazwy uniwersalne vs. nazwy związane z konkretnymi branżami

Nazwy możemy podzielić na dwie grupy: nazwy nawiązujące do konkretnej branży oraz nazwy uniwersalne, czyli takie, które swoim brzmieniem, czy budzonymi skojarzeniami nie nawiązują do konkretnego typu działalności. Jeśli zastanawiasz się więc, jak nazwać firmę, to powinieneś wiedzieć, że dobra nazwa, to taka, która intensywnie oddziałuje na emocje klientów. Im wywierane przez nazwę emocje będą bardziej uniwersalne, tym do większej grupy odbiorców będą docierały. Dlatego też nie można zakładać, że nazwy uniwersalne są gorsze lub mniej skuteczne niż nazwy branżowe. Specjalnie dla Ciebie przeanalizowaliśmy setki uniwersalnych nazw. Przekonaj się sam, jak wiele znanych Ci przedsiębiorstw korzysta właśnie z dobrych nazw, które mają uniwersalny charakter.

Uniwersalne nazwy dla firm

Jak powstają nazwy uniwersalne? Mają jakieś logiczne interpretacje, czy też są całkowitą abstrakcją? Otóż obie odpowiedzi są właściwe! Zdarzają się nazwy, które są absolutnymi neologizmami i powstały „z niczego”, ale są też nazwy z pewną historią lub takie, które mają swój źródłosłów.

Jedną z wykorzystywanych tendencji w tworzeniu nazw uniwersalnych jest używanie imion lub nazwisk jako bazy dla nazwy firmy. 

  • Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest znany producent sprzętu AGD BOSCH, założony przez Roberta Boscha. 
  • Kolejnym doskonale wpisującym się przykładem jest Adidas. Jego nazwa powstała bowiem ze złożenia poszczególnych sylab pochodzących z imienia i nazwiska założyciela Adolfa Adi Dasslera.  

Inne przykłady uniwersalnych nazw:

  • CCC - nazwa w żaden sposób nie nawiązuje do branży obuwniczej, a jej obecna postać wytworzyła się z hasła reklamowego Cena Czyni Cuda.
  • Adobe – nazwa absolutnie nie nawiązuje do oferowanych produktów i usług, a do rzeki Adobe Creek, która płynie w okolicy domu jednego z założycieli firmy Johna Warnocka.
  • KIA – w tłumaczeniu z języka koreańskiego oznacza powstać, wyjść z Azji.

Uniwersalna nazwa dla firmy

Podsumowując, uniwersalne nazwy, mogą być tak samo skuteczne, jak i nazwy branżowe. Najlepszym dowodem na to są przytoczone powyżej przykłady dużych światowych firm takich, jak CCC, KIA oraz Adidas.

Teraz kiedy świadomie możesz dokonać wyboru nazwy dla swojej firmy, zapraszamy do bazy nazw zamieszczonej na naszym portalu.  Jeśli wybierzesz już swoją idealną nazwę, pamiętaj również o zapewnieniu jej ochrony poprzez rejestrację znaku towarowego. Pomoc z zakresu rejestracji znaków towarowych znajdziesz na zastrzezone.pl  

Jak nazwać agencję marketingową?-image

Jak nazwać agencję marketingową?

Jeżeli uważasz, że agencja marketingowa powinna charakteryzować się pomysłowością i nie powinna szukać pomocy przy tworzeniu nazwy firmy, to jesteś w błędzie. Agencja marketingowa, w momencie kreowania nazwy dla siebie, jest najbardziej krytyczna i odrzuca wszystkie, nawet dobre pomysły.

czytaj więcej
Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce?-image

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce?

Prowadzisz firmę w Polsce i chcesz chronić swoją markę? W takim razie powinieneś zastrzec krajowy znak towarowy. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się, ile kosztuje rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

czytaj więcej
Nazwy dla firm motoryzacyjnych i transportowych-image

Nazwy dla firm motoryzacyjnych i transportowych

Poszukujesz idealnej nazwy dla firmy z branży motoryzacyjno-transportowej? W takim razie świenie trafiłeś! W tym artykule znajdziesz wiele podpowiedzi na pytania dotyczące namingu oraz dokładną analizę nazw firm z branży motoryzacyjno-transportowej.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook