Nazwy dla firm z branży IT

Poszukujesz dobrej nazwy dla swojej firmy? Specjalnie dla Ciebie przebadaliśmy setki nazw firm z branży IT. Odnaleźliśmy zarówno powtarzające się tendencje nazewnicze, jak i ciekawe, oryginalne nazwy. 

Jaka powinna być nazwa dla firmy?

Główną funkcją nazwy jest wyróżnianie firmy na rynku wśród konkurencji, dlatego ważne jest, aby nazwa była skuteczna i chwytliwa. Zastanawiasz się pewnie jak tego dokonać... W odpowiedzi na Twoje rozważania prezentujemy kilka podstawowych cech, jakie muszą posiadać dobre nazwy firm z branży IT: 

  1.  Oryginalna – dobra nazwa firmy z branży IT przede wszystkim musi być niepowtarzalna, aby wykazywała zdolności odróżniające. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy nikt do tej pory nie używał danej nazwy, to sprawdź, czy nie została ona jeszcze zarejestrowana jako znak towarowy.
  2.  Nieskomplikowana – w tym przypadku zasada jest prosta, im krótsza i mniej skomplikowana nazwa, tym łatwiej ją zapamiętać.
  3.  Domena internetowa – jeśli zastanawiasz się, jak nazwać firmę, to powinieneś również wziąć pod uwagę dostępność domeny. Zbieżność brzmienia nazwy firmy oraz jej adresu internetowego jest niezwykle ważna, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, najpierw upewnij się, że dysponuje ona wolną domeną. 
  4.  Bezpieczna językowo – nazwę uważa się za bezpieczną, jeśli zostanie sprawdzona pod kątem jej tłumaczeń na języki obce. Historia odnotowała bowiem już wiele przypadków, w których nawet znane firmy działające na skalę międzynarodową zaliczyły niezręczne wpadki nazewnicze, np. Mazda Laputa, co po Hiszpańsku oznacza prostytutkę. 
  5.  Dopasowana do grupy docelowej – większość przedsiębiorstw ukierunkowuje swoje produkty i usługi na konkretną grupę docelową, np. dzieci, młodzież, osoby starsze. W związku z tym dobra nazwa powinna odnosić się do potrzeb i charakteru wybranej grupy. 

Powszechne tendencje nazewnicze branży IT

Teraz znając już kwestie teoretyczne dotyczące wyboru dobrej nazwy, przejdźmy do konkretów związanych z branżą IT. Specjalnie dla Ciebie przeprowadziliśmy analizę wielu nazw istniejących obecnie firm, zarówno tych mniej, jak i bardziej znanych. W tym celu skupiliśmy się na: usługach programistycznych, firmach informatycznych oraz telekomunikacji. Dzięki temu odnaleźliśmy pewne tendencje nazewnicze branży IT, a także ciekawe nazwy na które z pewnością warto zwrócić uwagę. 

  • Firmy programistyczne – Wśród firm oferujących usługi programistyczne, popularne są dwa typy nazw: pierwszy to te, które zawierają słowo software, np. Software House, Berry Software oraz Gmainsoftware,  natomiast drugi to nazwy nawiązujące do technologii, np. Data Technologies i Star Technology. Do bardziej unikatowych nazw możemy zaliczyć: Da Vinci Studio, Virgo oraz Blue Agave. 
  • Firmy informatyczne – Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać firmę informatyczną, to powinieneś wiedzieć, że większość nazw bezpośrednio nawiązuje do rodzaju prowadzonej działalności poprzez zawarcie w nazwie przedrostka komp, np. Gekomp, RedKomp oraz KompMania. Kolejną tendencją, są nazwy obiecujące pomoc i wsparcie. Można do nich zaliczyć Support Online, BOIT Support, a także Afnet Pogotowie Komputerowe.
  • Usługi telekomunikacyjne – W tym przypadku również zauważyliśmy dwa wiodące motywy przewodnie nazw. Mianowicie są to nazwy z sylabą „tel” oraz anglojęzycznym słowem voice. Nazwy tego typu prezentują się następująco: VoiceFlow, Televoice Polska, Telemar czy Telebot. Wśród nazw mniej tendencyjnych znajdują się, np. Vikom, Astel, Telsa  a także znany wszystkim Orange.  

Nazwa dla firmy z branży IT

W branży IT możemy wyróżnić kilka dominujących trendów w namingu. W firmach programistycznych górują nazwy zawierające branżowe słowo software, inne firmy nawiązują do technologii. 
Z kolei firmy informatyczne, które nawiązują do ich podstawowego narzędzia pracy, stosują nazwy firm, zawierające człon "komp". Inne firmy informatyczne, poprzez nazwę, obiecują pomoc. 
Usługi telekomunikacyjne zazwyczaj wykorzystują cząstkę "tel" lub angielskie słowo "voice".
Widzisz, że trendy w namingu są różne, dlatego wybierając nazwę dla firmy możesz podjąć podobną strategię, czyli korzystając z trendów lub wybierając całkiem nową, wyróżniającą się nazwę firmy.

Branża IT, jak i każda inna charakteryzuje się pewnymi tendencjami nazewniczymi. Nie należy ich jednak ślepo naśladować, ponieważ znacznie skuteczniejsze są nazwy oryginalne. Takie właśnie nazwy znajdziesz w bazie dostępnej na rmarket.pl.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że znacznie bardziej chwytliwe są nazwy oryginalne i niepowtarzalne. W celu pozyskania takiej właśnie nazwy zapraszamy do zapoznania się z bazą nazw dostępną na portalu rmarket.pl. Zawiera ona bowiem duży wybór różnorodnych nazw, spełniających wszystkie podstawowe wymogi nazewnicze. 

Nazwa dla firmy z branży IT

Kiedy już zdecydujesz się na idelaną nazwę dla swojej firmy z branży IT, to pamiętaj również o jej zastrzeżeniu w celu zapewniania odpowiedniej ochrony dla swojej marki.

Nazwy dla firm z branży wypoczynkowej i eventowej-image

Nazwy dla firm z branży wypoczynkowej i eventowej

Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać swoją firmę, to w tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, trendy i sugestie. Specjalnie dla Ciebie przeanalizowaliśmy setki nazw z branży wypoczynowej. Nie zwlekaj więc i zapoznaj się z nimi już dziś!

czytaj więcej
Nazwa dla firmy dekarskiej-image

Nazwa dla firmy dekarskiej

Rynek dekarski ma się w Polsce bardzo dobrze. Niestety i tę branżę dotknął koszmar lat '90, mianowicie, popadanie w jeden schemat tworzenia nazw dla firm dekarskich – przedrostek dek lub dach we wszelkich miksach z nazwiskami lub imionami właścicieli biznesów. W artykule znajdziesz odpowiedź, gdzie znaleźć inspirację oraz praktyczne wskazówki jak stworzyć nazwę firmy dekarskiej.

czytaj więcej
Jak nazwać firmę kosmetyczną-image

Jak nazwać firmę kosmetyczną

Dobra nazwa stanowi wizytówkę dla każdej firmy. Może zatem pomóc w osiągnięciu sukcesu, ale również w nim przeszkodzić. Dowiedz się więcej, jak stworzyć chwytliwą nazwę dla firmy kosmetycznej.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook