Nazwa dla firmy komputerowej

W dobie społeczeństwa informacyjnego komputery stanowią nieodłączny element naszej codzienności. W szkole, w pracy, w domu – na każdym kroku mamy z nimi styczność. Założenie firmy w branży komputerowej może się okazać „strzałem w dziesiątkę”, o ile... no właśnie – jest to zależne od kilku czynników, w tym od właściwej nazwy. Temu zagadnieniu poświęcony został ten artykuł.

Wybór profilu działalności i asortymentu

Świat komputerów jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Decydując się na założenie firmy komputerowej, musimy dokonać wyboru, czym się konkretnie zajmiemy. Będziemy naprawiać zepsute, czy może sprzedawać nowe lub używane laptopy, komputery stacjonarne, tablety i inne urządzenia. Możemy się też zdecydować na konkretny rodzaj podzespołów lub akcesoriów, tj. karty graficzne, dyski twarde, procesory lub obudowy. Możliwości działania jest wiele. Od nas zależy wybór również tego, jaka będzie nazwa dla firmy komputerowej.

Łamanie schematów

O tym, jak ważna jest odpowiednia nazwa, przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców. Powielanie znanych namingowych błędów, nie ułatwi nam startu w biznesie, ani nie sprawi, że klienci będą dobijać się do bram naszego przedsiębiorstwa. Również w branży komputerowej występują namignowe faux-pas:a) Stosowanie sufiksu „ex” np. „Komputronex”, „Mobliex”b) Używanie słowa „tech” np. „Techtronic” , „Computertech”, „Logitech”c) Nagminne korzystanie z końcówki „x”, np. „Primax”, „Creatix”. Nie powtarzaj tych błędów. Łam schematy! Jest wiele sposobów, by stworzyć unikalną nazwę firmy. Pierwszy z nich to tworzenie tzw. skrótowców, zwanych inaczej akronimami.     Tak wykreowane nazwy cieszą się dzisiaj dużą sympatią w branży. Tym sposobem powstały nazwy takich firm jak:- „AMD” - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę dla użytkowników domowych i firm. Rozwinięcie skrótu nazwy tej firmy to Advanced Micro Devices.- „GVC” - firma zajmująca się sprzedażą komputerów oraz sprzętu AGD- „IBM” - jeden z najstarszych koncernów informatycznych, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Rozwinięcie tego akronimu to International Business Machines

jak nazwać firmę komputerową

Drugim sposobem na stworzenie kreatywnej, przyciągającej uwagę nazwy jest wyszukanie właściwego, wyrafinowanego słowa ze słownika języka polskiego bądź słowników obcojęzycznych. Przykładem takiej nazwy jest znana na całym świecie firma ASUS, słynąca z produkcji wysokiej jakości komputerów i urządzeń peryferyjnych. Można również skorzystać z tłumacza internetowego, w celu przetłumaczenia lubianego przez nas słowa bądź wyrażenia na język mało popularny w globalnym świecie tj.suahili, zulu, hausa. Tą metodą możemy otrzymać niezwykle ciekawą nazwę „Amandla”, która swą genezę wywodzi z języka zulu i jest odpowiednikiem polskiego słowa „móc”.

Trzecią metodą kreacji oryginalnej nazwy jest tworzenie jej w formie zlepka słów. Tą metodą inspirowali się twórcy marki Microsoft. Nazwa jednego z największych na świecie przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych swoją genezę zawdzięcza połączeniu słów microcomputer (mikrokomputer) oraz soft (oprogramowanie). Innym, może mniej popularnym przykładem jest firma „Proviev”- zajmująca się produkcją monitorów. Nazwa firmy powstała ze słów „pro” (od professional, czyli profesjonalny) oraz „view” (widok). „Profesjonalny widok” od kilku lat dostarcza monitory na rynek. Wybór którejś z tych metod, niewątpliwe przyczyni się do tego, iż nazwa firmy komputerowej, będzie przyciągała uwagę klientów i wyróżni firmę na tle coraz większej konkurencji.

nazwa dla firmy komputerowej

Cyfryzacja nazwy dla firmy komputerowej

Wśród firm komputerowych pojawia się trend tworzenia nazwy przy użyciu cyfr. Sposób ten może być ciekawym rozwiązaniem naszych namingowych problemów. Sposób kreacji takich nazw jest prosty i polega na wpleceniu w oznaczenie słowne cyfry, np. „Power2Go”, „2 the Max”. Metoda „cyfryzacji nazwy” jest alternatywą dla wcześniej poznanych i opisanych możliwości.

Jak powstała nazwa firmy „Apple”?

 Na koniec warto poznać etymologię nazwy firmy komputerowej znanej na całym świecie. „Apple” zostało założone przez Steva Jobs'a, Steva Wozniaka oraz Ronalda Wayne'a w 1976 roku. Od tego momentu firma stała się fenomenem na skalę światową. Wielu zastanawia się, skąd taki sukces tego przedsiębiorstwa. Po części, popularność marki wynika niewątpliwie z prostej, łatwej do zapamiętania nazwy. Istnieje kilka teorii o genezie nazwy. Jedna z nich sugeruje, iż nazwa powstała jako efekt muzycznych upodobań Steva Jobs'a (Apple Corps i Apple Records były wytwórniami muzycznymi powiązanymi silnie z The Beatles, których wielkim fanem jest obecny dyrektor generalny firmy). Inna teoria głosi, że nazwa powstała na podstawie doświadczeń Jobs'a, zanim rozpoczął realizację projektu – Steve Jobs, zanim założył firmę, pracował na farmie, w stanie Oregon. Zasadniczo przyjęte jest, że prawdopodobniejsza jest druga opcja. Steve Jobs lubił jabłka, których nazwa kojarzy się ze świeżością i witalnością, co twórcy chcieli przekazać potencjalnym klientom. Dodatkowym atutem było to, że oznaczenie jest krótkie i łatwe do wymówienia co przełożyło się również na jej zapamiętywalność.

Koncepcji na nazwę firmy komputerowej jest wiele. Przedstawionych tu zostało jedynie kilka wybranych, jednak istnieje o wiele, wiele więcej możliwości. Od nas zależy, jaką metodę wybierzemy. Warto podejść do tego mądrze i rozsądnie, bowiem wybór odpowiedniej nazwy może zaważyć o sukcesie prowadzonego interesu.

Czym się różni oznaczenie R od TM?-image

Czym się różni oznaczenie R od TM?

Jeśli poważnie myślisz o przyszłości swojej firmy, to warto zatroszczyć się również o jej bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów ochrony nazwy i logo jest umieszczanie przy nich symbolu R w kółku lub TM. Z artykułu dowiesz się, kiedy możesz używać powyższych symboli oraz jakie płyną z tego korzyści.

czytaj więcej
Jak nazwać firmę meblową?-image

Jak nazwać firmę meblową?

Tworzenie nazw dla firmy meblowej jest nie lada wyzwaniem, a to dlatego, że branża świetnie się rozwija i aby się wyróżnić, potrzeba skutecznego marketingu, a przede wszystkim dobrej nazwy firmy. W Polsce możemy spotkać kilka przykładów przedsiębiorstw meblowych, które osiągneły sukces dzięki swojej nazwie. 

czytaj więcej
Jak nazwać warsztat samochodowy-image

Jak nazwać warsztat samochodowy

Nazwa pełni funkcję reprezentacyjną przedsiębiorstwa, dlatego powinna być oryginalna i chwytliwa. W tym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących tworzenia nazw dla warsztatu samochodowego. 

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook