Nazwa dla firmy informatycznej

Branża informatyczna rozwija się błyskawicznie, wciąż powstają nowe firmy komputerowe, które próbują się wybić i przekonać do siebie klientów. Wielu profesjonalistów z rynku IT nie wie jak stworzyć dobrą nazwę dla firmy informatycznej oraz gdzie szukać inspiracji. Muszę Cię zmartwić, ponieważ, nie istnieją uniwersalne zasady tworzenia nazw, jednak możesz pokierować się wskazówkami, przedstawionymi w artykule, które z pewnością pomogą stworzyć nazwę dla firmy, dzięki której biznes przyniesie oczekiwany zysk. 

1. Pierwszą podstawową zasadą przy tworzeniu nazw jest długość. Dobra nazwa firmy informatycznej to krótka nazwa. Takie terminy częściej zapadają w pamięć, dzięki temu łatwiej je później powtórzyć. Stwierdzono, że im nazwa firmy jest łatwiejsza do wymówienia, tym częściej potencjalni klienci ją zapamiętują. Inną zaletą jest też to, że firmy informatyczne często wchodzą na rynki zagraniczne, więc brzmienie nazwy firmy musi być odpowiednio dostosowane. 

 

nazwa dla firmy informatycznej

Źródło: Fotolia.com

 

2. Idąc tym tokiem, musisz sprawdzić nazwę firmy informatycznej przynajmniej w kilku językach – angielski, niemiecki, francuski, hiszpański. Takie działanie pozwoli sprawdzić, czy Twoja nazwa firmy informatycznej jest uniwersalna językowo. Kolejną sprawą jest to, czy termin zawiera polskie znaki. Być może firma będzie działać jedynie w Polsce, lecz odradzamy używania polskich znaków, ponieważ może to stworzyć problematyczne sytuacje np. w przypadku domen internetowych lub, gdy z naszej oferty zechce skorzystać obcokrajowiec.

3. Pamiętaj, że firma musi spełniać pewne wymogi prawne, np. czy stworzona przez Ciebie nazwa dla firmy informatycznej nie jest zarejestrowana już przez inny podmiot. Jeżeli już jest, to niestety nie możesz używać takiego znaku towarowego, ponieważ polskie prawo przewiduje karę grzywny dla użytkownika, który posługuje się nim, bez zgody "właściciela" danego znaku towarowego.


4. Przechodząc do bardziej praktycznych wskazówek: sprecyzuj, jak wygląda grupa docelowa Twojej firmy. Czy są to ludzie młodzi, starsi? Z wielkich miast? Jakie mają wykształcenie? A może są laikami w branży IT? Uwierz, będzie łatwiej dopasować nazwę do odbiorców, tym samym Twoja firma trafi z przekazem prosto do odpowiedniego grona odbiorców.

5. Ciekawym zjawiskiem są różne przemijające trendy w nazwach dla firm. Pamiętasz perełki z przełomu lat 80' i 90' z billboardów polskich miast? Większość firm kończyło się na – pol lub – ex. Mamy XXI wiek, zaufaj mi, to już nie jest fajne, więc Ty tego unikaj.  

6. Unikaj również powtarzalności nazw firm. Niestety część firm tworzy nazwy podobne do nazw gigantów już istniejących, żeby tylko wybić się na ich renomie. Takie działanie jest już na granicy uczciwości, a czasami na granicy prawa. Nie sztuką jest naśladowanie, sztuką jest bycie pomysłowym i oryginalnym.

7. Nie zapomnij sprawdzić dostępnych domen internetowych. Możesz to zrobić na stronach, które oferują domeny internetowe. W dzisiejszych czasach marketing internetowy jest kluczowy, więc nie lekceważ tego kroku, ponieważ na dłuższą metę możesz tylko zaszkodzić swojej firmie.

8. Przy tworzeniu nazwy dla firmy informatycznej warto kierować się słowami i wyrażeniami, kojarzącymi się z branżą. Nazwa może wskazywać, czym dokładnie zajmuje się Twoja firma, np. możesz oferować tworzenie stron internetowych, albo sprzedajesz sprzęt komputerowy.

 

nazwa dla firmy informatycznej

Źródło: Fotolia.com

 

Dzięki "sugerującej" nazwie klient od razu uchwyci, w jakiej specjalności działasz. Pamiętaj , że nazwa nie może wprowadzać klienta w błąd!
Żeby znaleźć inspirację, jak nazwać firmę informatyczną przede wszystkim przeszukaj Internet. Możesz czerpać pomysły z bezustannie tworzonych memów, vlogów czy blogów. Korzystaj z dostępnej literatury, sprawdź, czy istnieją inspirujące nazwy w baśniach czy nawet w mitologiach. Uważnie czytaj teksty i zatrzymuj się nad fascynująco brzmiącymi słowami. Możesz zestawić ze sobą terminy, tworząc jednocześnie neologizm. Wyjdź poza schemat, lecz rób to z głową, bo nazwa firmy informatycznej to połowa drogi do sukcesu. 

„Niech świat się za Tobą ogląda”, czyli historia firmy W.Kruk-image

„Niech świat się za Tobą ogląda”, czyli historia firmy W.Kruk

W.KRUK to najstarsza, bo ponad 170-letnia polska marka jubilerska. W jaki sposób pojawiła się i przetrwała na rynku? Poznaj historię firmy W.KRUK, jej twórców oraz dowiedz się, skąd wzięła się nazwa najstarszej firmy jubilerskiej. Zapraszam do lektury!

czytaj więcej
Co daje zastrzeżenie nazwy jako znak towarowy?-image

Co daje zastrzeżenie nazwy jako znak towarowy?

Po co rejestrować nazwę firmy jako znak towarowy? Czy to potrzebne, czy się opłaca, co naprawdę można zyskać lub czego uniknąć dzięki temu zabiegowi. Dowiedz się, co tak naprawdę daje zastrzeżenie nazwy firmy w urzędzie patentowym.

czytaj więcej
Dobra nazwa dla firmy - jak ją stworzyć?-image

Dobra nazwa dla firmy - jak ją stworzyć?

Naming jako proces tworzenia nazwy dla firmy, nazwy dla produktu czy haseł reklamowych jest podstawą kreacji wizerunku przedsiębiorstwa. Pierwszym wrażeniem, którze rzutuje na to jak konsumenci postrzegają naszą obecność na rynku i determinującą nasz dalszy rozwój.

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook