Jak nazwać firmę, żeby przyciągnąć uwagę

Zakładanie firmy jest poważnym przedsięwzięciem. Prowadząc własny biznes, przedsiębiorca nastawiony jest na zysk, ale nie zdaje sobie sprawy, że sama nazwa firmy ma już ogromną moc. To właśnie nazwa musi zachwycić i przyciągnąć, musi zawierać obietnicę, wyboru najlepszej firmy na rynku. Cały proces namingu jest czasochłonny i potrzebuje sporego zaangażowania, ale takie działanie może przynieść rzeczywiste profity.


jak nazwać firmę

http://www.istockphoto.com/pl

Ciekawe historie największych firm

 Historie znanych gigantów mogą być jednym ze źródeł Twojej inspiracji. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby wykreować termin, który brzmi identycznie jak nazwa jednej ze znanych korporacji. Chociaż i takie sytuacje się zdarzają, co jest już balansowaniem na granicy przyzwoitości oraz prawa. Zamysłem jest, żeby sprawdzić, jak dzisiaj, znane przedsiębiorstwa poradziły sobie z tworzeniem nazwy.

  • Historia marki Pepsi zaczyna się w 1893 roku. Farmaceuta Celeb Bradham, pochodzący z Północnej Karoliny, chciał stworzyć lek na niestrawność. Połączył ze sobą wodę gazowaną, wanilię, cukier i orzeszki coli. Nazwał do Brad's Drink. W 1898 roku udoskonalono napój, zmieniając nazwę produktu na Pepsi – Cola. Pierwsza część terminu oznacza pepsynę, czyli enzym, służący do trawienia pokarmu. Cola to orzeszki, które zawierają kofeinę. Nazwa firmy funkcjonuje do dziś.
  • Koncern kosmetyczny L'Oreal wziął nazwę ze słowa aureola, która w języku francuskim brzmi L'Aureale. Założyciel firmy, Eugène Schueller w 1907 roku opracował innowacyjną formułę farbowania włosów na kolor blond. Jego nowoczesna farba do włosów, wywodzi się od słowa aureale, czyli aureola. Chodziło o to, że włosy po farbowaniu są miękkie, delikatne i naturalne – jak włosy anioła. 
  • Początki nazwy znanej marki Maybelline są urzekające. Twórcą popularnej maskary do rzęs jest Thomas L. Williams, chemik pochodzący z Nowego Jorku. W 1907 roku siostra Thomasa chciała olśnić swojego absztyfikanta. W tym celu poprosiła swojego brata o pomoc. Thomas nie odmówił i stworzył dla niej pierwszy tusz do rzęs, składający się z tlenku węgla i wazeliny. Nazwa produktu pochodzi z połączenia imienia siostry – Maybel oraz słowa vasline, czyli wazeliny. Maskara okazała się na tyle skuteczna, że Maybel wyszła za mąż, a jej brat Thomas zmotywowany sukcesem, założył firmę Maybelline Company.

Jak widzisz, historia nazw firm jest niezwykle interesująca. W dzisiejszych czasach, rynek każdej branży jest bardzo dobrze rozwinięty, więc nie wystarczy tylko odwołać się do historii powstania produktu czy firmy. Żeby odnieść sukces, częściowo dzięki dobrej nazwie firmy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.


O czym powinieneś pamiętać tworząc nazwę dla swojej firmy

 
1. nazwa firmy musi być krótka – taką szybciej się zapamiętuje,

2. trafna – niech nazwa trafi prosto do założonej grupy docelowej

3. uniwersalna językowo – koniecznie sprawdź, czy nazwa nie znaczy niczego niestosownego w innych językach

4. pozytywnie kojarzona – nazwa firmy powinna przywoływać dobre skojarzenia, obrazy, dzięki którym klienci zapamiętają Twój biznes. 


Jak zostało wyżej udowodnione, inspirację możesz czerpać z nietuzinkowej historii Twojej firmy. Przeszukaj Internet, nie tylko popularne serwisy rozrywkowe, ale strony branżowe. Złap słownik synonimów lub popularny Słownik Języka Polskiego. Twórz neologizmy, łącz ze sobą nieoczywiste słowa, twórz, kombinuj – ale zawsze z głową. Może nie jesteś przekonany do roli twórcy nazw, więc bez przeszkód możesz skontaktować się z kompetentną agencją namingową, która wykreuje dobrą nazwę dla Twojej firmy.

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w UE?-image

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w UE?

Jeżeli planujesz prowadzić swoją działalność na terytorium państw Unii Europejskiej, to powinieneś rozważyć rejestrację unijnego znaku towarowego. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztuje rejestracja takiego znaku oraz jakie płyną z niej korzyści. 

czytaj więcej
Nazwa dla firmy komputerowej-image

Nazwa dla firmy komputerowej

Wybór odpowiedniego oznaczenia biznesu to podstawowy element w budowaniu wizerunku firmy. Stworzenie dobrej nazwy dla firmy komputerowej wiąże się z pewnymi zasadami, wedle których należy postępować. Z tego artykułu dowiesz się, jaka powinna być nazwa takiej działalności. 

czytaj więcej
Historia lodowej potęgi marki Koral-image

Historia lodowej potęgi marki Koral

Hasło "Zawsze jest pora na lody Koral" zna niemal każdy Polak. Jednak czy wiesz jak powstała ta lodowa potęga oraz jaka jest etymologia jej nazwy? Odpowiedzi na te pytania oraz inne interesujące informacje znajdziesz w artykule. Zapraszam do lektury!

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook