Jak nazwać firmę kosmetyczną

Dobra nazwa może stać się przepustką w drodze do sukcesu. Obecnie na rynku kosmetycznym jest wiele firm dążących do wyróżnienia się. Jednym ze sposobów, by osiągnąć ten cel jest stworzenie odpowiedniej nazwy dla biznesu. Jak zatem nazwać firmę kosmetyczną?


Skąd czerpać inspiracje?

Wielu młodych przedsiębiorców największy problem ma ze zrobieniem tak zwanego pierwszego kroku. W przypadku tworzenia nazw jest to pomysł. Pojawia się zatem podstawowe pytanie, skąd czerpać inspirację? Wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta... Inspiracją powinno być nasze otoczenie, baśnie, literatura, mitologia i wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Co więcej, pomocą służy również zawsze niezawodny Internet, jednak należy pamiętać, żeby korzystać z jego zasobów z głową. Innym, często wykorzystywanym sposobem jest również przeglądanie słowników języka polskiego. Dzięki temu znacznie poszerzymy obszar poszukiwań. 

Niektóre źródła podają, że wpływ na sukces nazwy ma również jej pierwsza litera. W przypadku nazw anglojęzycznych podobno najlepiej sprawdzają się te zaczynające się na T, O, A, natomiast najsłabiej J, K, Q, T. 


Nazwa dla firmy z branży kosmetycznej

Na podstawie analizy rynku polskiego można stwierdzić, że branża kosmetyczna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Celem firm kosmetycznych jest wykreowanie produktów znanych na całym świecie.  Potwierdzeniem intensywnego rozwoju branży kosmetycznej jest coraz większa ilość otwieranych drogerii. Są one na tyle popularne, że ich nazwy są znane chyba każdemu: Rossmann, Hebe, Natura, Super-Pharm, Dauglas.

Nazwy firm kosmetycznych często wykorzystują motywy związane z naturą i szeroko pojętym pięknem. Warto zaznaczyć, że branża kosmetyczna ma niezwykle szeroki obszar działania, dlatego niezwykle ciężko podać ogólne wytyczne pomagające stworzyć idealną nazwę. Przyjrzyjmy się może, jak poradziły sobie z tym już istniejące firmy:

  • Kosmetyki do pielęgnacji włosów – tę kategorię reprezentuje na przykład firma Wella. Krótka, delikatnie brzmiąca nazwa z połączeniem bardzo tematycznego logo razem tworzą kompozycję idealną. 

 

jak nazwać firmę kosmetyczną

  • Kosmetyki do pielęgnacji skóry – w tej kategorii przyjrzyjmy się firmie Vichy, której slogan reklamowy brzmi „zdrowie to podstawa, zacznij od skóry”. Sama nazwa Vichy nie ma jednak branżowych korzeni, ponieważ pochodzi od stolicy Państwa Francuskiego powstałego po upadku Francji w 1940 roku. Przykład ten pokazuje, że nazwa firmy może być oparta o branżowe inspiracje, ale nie jest to warunek konieczny.

 

  • Perfumy – w kategorii perfum warto zwrócić uwagę na ciekawą nazwę „Little red dress” są to perfumy o świeżym owocowo-orientalnym zapachu, których nazwa w języku polskim oznacza małą czerwoną sukienkę. Jest to doskonały przykład nazwy tworzonej na zasadzie skojarzeń, jakie wzbudził ten zapach w jego twórcach. Ciekawe czy na jego użytkownikach wywiera podobne wrażenia... 

 

nazwa kosmetyczna - nazwa dla firmy


Cechy dobrej nazwy

  • Unikanie polskich znaków – polskie znaki bywają problematyczne nie tylko dla obcokrajowców. Co więcej, występowanie polskich znaków może okazać się utrudnieniem w przypadku rejestracji domeny internetowej, dlatego w miarę możliwości warto ich unikać. 
  • Krótka i łatwa do wypowiedzenia –  chwytliwa nazwa powinna być, krótką, zwięzła i na temat, ponieważ takie właśnie cechy ułatwiają jej zapamiętywanie. 
  • Powiązana z dostępną domeną internetową – w dzisiejszych czasach odpowiednio dopasowana (do nazwy) domena internetowa jest jednym z ważniejszych warunków, które musi spełniać dobra nazwa. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zarówno promocja, jak i sama działalność w sieci jest obecnie niezwykle istotna, dlatego też warto uwzględnić powyższą kwestię przy wyborze nazwy dla firm kosmetycznych i nie tylko.
  • Znaczenie w innych językach – ten aspekt jest ważny w przypadku firm, które planują działalność o charakterze międzynarodowym. W takim wypadku, jeśli zastanawiamy się jak nazwać firmę, najpierw powinniśmy sprawdzić jej znaczenie w innych językach. Zabieg ten pozwoli uniknąć wstydliwych wpadek, które mogą zaszkodzić reputacji naszej firmy.  W Polsce dobrze znanym przykładem przedsiębiorstwa, które dopuściło się takiej wpadki jest niemiecka firma oświetleniowa Osram. Pomimo iż jej nazwa pochodzi od dwóch pierwiastków Osmu i Wolframu, to w języku polskim jej brzmienie jest trochę kontrowersyjne. 
  • Unikanie końcówek typu -ex, -med, -bud, -pol – Moda na dodawanie takich końcówek do nazw firm nadeszła w latach 90. To właśnie wtedy rynek zalało pełno nazw typu: Trumnex, Sutex, Jądrex... Niektóre firmy z takimi nazwami istnieją i funkcjonują do dzisiaj, ale z całą pewnością nie powinniśmy się na nich wzorować, tworząc nazwę dla swojego przedsiębiorstwa.
  • Brak podobieństwa do już istniejących nazw – chwytliwa nazwa musi być oryginalna. Dzięki temu będzie przykuwała uwagę konsumentów, ale także uchroni nas przed konsekwencjami prawnymi, które mogą się pojawić w przypadku naruszenia zastrzeżonego znaku towarowego.
  • Ukierunkowana na grupę docelową – Ważną kwestią jest również dobranie nazwy odpowiednio do grupy docelowej. Inne brzmienie powinny mieć firmy skierowane do szerszego grona, a inne ekskluzywne marki.

Podsumowując, warto pamiętać, że nazwa to niezwykle ważny element każdego przedsiębiorstwa. Stanowi ona wizytówkę firmy. Dzięki temu firma staje się zapamiętywana i polecana innym. Nikt nie jest w stanie podać sprawdzonego przepisu, jak nazwać firmę, ale korzystając z powyższych wskazówek i znając branże, w której działa na pewno uda się stworzyć coś odpowiedniego. 

Oryginalne nazwy firm-image

Oryginalne nazwy firm

Tworzenie oryginalnych i śmiesznych nazw firm może być w takim samym stopniu ryzykowne co skuteczne. Czy to przesadna brawura w namingu, czy może jednak, w tym szaleństwie jest metoda? Z artykułu dowiesz się, jak tworzone są nazwy oryginalne.

czytaj więcej
Nazwy dla firm z rynku finansów i nieruchomości-image

Nazwy dla firm z rynku finansów i nieruchomości

Artykuł zawiera praktyczne zestawienie wskazówek dotyczących namingu oraz analizy już istniejących nazw z branży finansów i nieruchomości. Jeśli więc szukasz nazwy dla firmy z tej branży, to na pewno odnajdziesz tu coś dla siebie. Nie czekaj więc dłużej i już dziś zadbaj o przyszłość swojej firmy!

czytaj więcej
Jeśli małżeństwo to tylko z Apart, czyli historia marki-image

Jeśli małżeństwo to tylko z Apart, czyli historia marki

Apart to istniejąca od 30 lat największą w Polsce firmą jubilerską. Poznaj historię marki Apart, etymologię jej nazwy oraz wiele związanych z nią informacji. Zapraszam do lektury!

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook