Jak nazwać firmę handlową

 

Obecnie na rynku panuje ogromna konkurencja i firmy, aby utrzymać się na szczycie, muszą wykazywać się coraz to nowymi rozwiązaniami marketingowymi. Jednym z podstawowych zakresów działania marketingowego jest wybór nazwy dla danego przedsiębiorstwa. Jaka zatem powinna być nazwa dla firmy handlowej?

nazwa dla firmy handlowej

 

http://www.istockphoto.com/pl

 

Identyfikacja wizualna firmy

 

 Identyfikacja wizualna lub z angielskiego corporate identity kreuje wizerunek firmy. Co zatem wchodzi w jej skład? Otóż identyfikację wizualną stanowią wszelkie elementy, za pomocą których budowany jest wizerunek przedsiębiorstwa, czyli nazwa, logo, wystrój wnętrz lokali usługowych, wygląd stron internetowych, kolorystyka banerów reklamowych, wizytówek itd.

Należy pamiętać, że aby prowadzona polityka identyfikacji wizualnej była skuteczna, wszystkie powyżej wymienione elementy muszą być spójne.

Nazwa stanowi podstawę owej identyfikacji wizualnej i to właśnie od niej należy zacząć tworzenie wizerunku firmy. Każda nazwa cechuje, a przynajmniej powinna cechować się pewnym indywidualnym podejściem skierowanym do klientów, dlatego na początku zrób research dzięki, któremu poznasz zapotrzebowanie rynku.

 

Specyfika branży handlowej

Branża handlowa jest niezwykle prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki. W Polsce obecnie powstaje coraz więcej sklepów i galerii handlowych. Tym samym przekłada się to na ogromny wzrost konkurencji. Z tego powodu firmy prześcigają się, stosując przeróżne działania o charakterze promocyjnym.

W branży handlowej mamy do czynienia zarówno ze znanymi światowymi markami takimi jak Reserved, czy Bershka, ale również z mały, prywatnymi butikami. Nazwa firmy branży handlowej jest bardzo ważna dla identyfikacji oferowanych produktów. Widać to szczególnie na przykładzie ubrań. Każda marka oferuje bowiem swój indywidualny styl, który kojarzony jest właśnie z jej nazwą.

 

nazwa dla firmy handlowej

http://www.istockphoto.com/pl

 

5 kroków tworzenia nazwy dla firmy handlowej

  1. Scharakteryzuj grupę docelową – jest to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas procesu tworzenia nazw. Powinna być wykonana na samym początku, ponieważ na jej podstawie tworzymy charakter nazwy. Inna bowiem będzie nazwa dla firm kierujących swoje usługi w stronę ludzi starszych i w średnim wieku, a inna dla firm produkujących na przykład zabawki.

  2. Rozpocznij burzę mózgów – kolejnym krokiem jest gromadzenie pomysłów. Dla jak najlepszego efektu warto zgromadzić grupę osób, która Ci w tym pomoże. Zarzuć temat, krótko charakteryzując profil swojej firmy handlowej, a następnie poproś znajomych o luźne skojarzenia związane z tą tematyką. Jeżeli nadal brakuje Ci pomysłów, z pomocą przychodzą słowniki, mitologia, a nawet bajki i baśnie. Stanowią one skarbiec pełen inspiracji, więc warto z nich korzystać, czasem najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze.

  3. Wybierz to, co najlepsze – kiedy masz już zgromadzone pomysły, należy przeprowadzić selekcję. Na wstępie wyrzuć nazwy długie i skomplikowane, nie sprzyjają one bowiem zapamiętywaniu. W kolejnym kroku odrzuć nazwy, które wykorzystują dużo polskich znaków, co znacznie utrudnia ich pisownię oraz wymowę, nie tylko klientom zagranicznym. Na końcu odrzuć nazwy, które stanowią bardzo luźne, symboliczne nawiązanie do tematu, ponieważ dobra nazwa powinna klientów przyciągać, a nie stanowić dla nich zagadkę.

  4. Skontroluj stronę formalną – zastanawiając się jak nazwać firmę handlową, na tym etapie powinieneś skontrolować dwie kwestie. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy nazwy, które bierzesz pod uwagę, nie są już zastrzeżone w urzędzie patentowym jako znaki towarowe. Zastrzeżone nazwy powinieneś odraz odrzucić, aby uniknąć w przyszłości przykrych konsekwencji spowodowanych naruszeniem znaku towarowego. Drugą sprawą jest sprawdzenie wolnych domen internetowych. W XXI wieku działalność prowadzona w internecie jest równie ważna, co stacjonarna, a zakupy przez internet stały się codziennością. Z tego powodu ważne jest, abyś wybrał nazwę firmy, która dysponuje wolną domeną.

  5. Runda ostateczna – teraz kiedy dysponujesz już sprawdzonymi pomysłami i wszystkie wydają Ci się dobre, na pewno zadajesz sobie pytanie „którą wybrać?” Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Najlepiej przedstaw te nazwy kilku osobom, odczekaj jakiś czas, a następnie sprawdź, które z nich zostały przez zapamiętane. I o to twój zwycięzca! Znalazłeś nazwę, która spełnia wszystkie wymagane kryteria i niewątpliwie jest chwytliwa, skoro została zapamiętana.

 

Podsumowując, branża handlowa cechuje się dużą konkurencyjnością oraz wymagalnością ze strony konsumentów. Nazwa stanowi jej wizytówkę i gwarantuje rozpoznawalność wśród konkurencji. Przedstawione powyżej kroki pozwolą Ci opracować dobrą nazwę dla firmy handlowej, jak również nazwy firm innych branży. Pamiętaj, że nie ma nazwy, która daje gwarancję pewnego sukcesu, ale przestrzegając powyższych wskazówek, na pewno zwiększysz swoje szanse na powodzenie.

 

 

 

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo-image

Wygoda, luksus i piękno, czyli historia marki Salvatore Ferragamo

Salvatore Ferragamo to włoska marka mająca w swoim portfolio luksusowe buty, torby, okulary, zegarki, jedwabne akcesoria, perfumy oraz odzież. Dziś marka SF jest synonimem wygody, luksusu i piękna. By uzyskać taki status w oczach odbiorców wiele musiało się jednak wydarzyć.

czytaj więcej
Przykłady nazw firm-image

Przykłady nazw firm

Przykłady nazw firm mogą być świetnym wzorem i inspiracją dla przedsiębiorców szukających dla swoich biznesów odpowiedniego oznaczenia. Zobacz, jakie trendy panują w wybranych przez nas branżach.  

czytaj więcej
Ze sceny paryskich teatrów do torebki każdej kobiety - Bourjois -image

Ze sceny paryskich teatrów do torebki każdej kobiety - Bourjois

Poznaj historię liczącej 150 lat marki kosmetycznej Bourjois, osobę jej twórcy, etymologię nazwy oraz wiele ciekawych informacji związanych z tą marką. Zapraszam do lektury!

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook