Historia identyfikacji wizualnej firmy NIVEA

NIVEA jest linią produktów kosmetycznych międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG  z siedzibą w Niemczech, a ściślej w Hamburgu. Podstawą całej linii marki NIVEA jest krem Nivea (Nivea Creme).Współwynalazcami kremu byli: chemik Isaak Lifschütz, dermatolog Paul Unna i urodzony w 1863 roku w Gliwicach właściciel firmy Beiersdorf - aptekarz Oskar Troplowitz.

Nazwa dla produktu NIVEA  została stworzona przez Troplowitza, który inspirując się łacińskim znaczeniem słów niveus/nivea/niveum oznaczających śnieżno-biały nadał kremowi nazwę Nivea. Produkt ten wprowadzono na rynek w 1911 roku dlatego też warto zauważyć, że nazwa produktów NIVEA  ma już więc ponad 100 lat!

Opakowanie zawsze miało formę puszki, ale jego szata graficzna zmieniała się. Pierwsze pudełko znacznie różniło się od znanej obecnie grafiki, gdyż na żółtym pudełku widniały lekkie, zielone ornamenty roślinne nawiązujące do popularnego kierunku w sztuce tej epoki - secesji.

 

nazwa dla firmy kosmetycznej

Źródło: istockphoto.com/pl 

 

Choć za tworzenie nazwy flagowego produktu Nivea uznaje się Oskara Troplowitza, to jednak pomysłodawczynią znanego wizerunku - niebieskiego pudełka z białymi literami jest Elly Heuss-Knapp - żona pierwszego niemieckiego prezydenta Theodora Heussa. Jej pomysł zaczął funkcjonować w 1925 roku.

 

jak nazwać firmę kosmetyczną

Źródło: istockphoto.com/pl 

 

W 1959 roku pojawiło się na pudełku po raz pierwszy logo Nivea z charakterystyczną pochyłą czcionką słowa Nivea Creme. W zasadzie tamto opakowanie jest bardzo zbliżone do tego, które mamy obecnie na rynku. 
Jak nazwa dla produktów NIVEA pojawiła się w Polsce?
W Polsce między I a II wojną światową produkty serii NIVEA wytwarzane były w filii Beiersdorf AG w Poznaniu. Po II wojnie światowej krem produkcję produkowany  był  na licencji Beiersdorfa w firmie Pollena-Lechia w Poznaniu. 
Poznańska firma była jednak mało znana, co  było głównym powodem zmiany nazwy firmy na NIVEA Polska S.A. Następnie w 2006 r. została ona przejęta przez Beiersdorf AG i przekształcona na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego czasu na rynku działa NIVEA Polska Sp. z o.o..

 

 

Ciekawostki:

  • W Hamburgu – mieście, w którym stworzono pierwsze nazwy dla produktów NIVEA – znajduje się NIVEA Haus. Proponuje się tam zabiegi pielęgnacyjne i upiększające wykonywane przy użyciu kosmetyków NIVEA. Terminy wizyt w NIVEA Haus trzeba umawiać z półrocznym wyprzedzeniem!
  • W 1993 roku w reklamie kosmetyków NIVEA Sun pojawiła się 21-letnia Cameron Diaz - to właśnie od nazwy marki NIVEA i udziale w reklamie zaczęła swoją karierę.    
  • Kosmetyki NIVEA sprzedawane są w ponad 60 wersjach językowych.
  • NIVEA Creme używa ponad pół mld ludzi w ponad 200 krajach na świecie.
  • Jeśli wszystkie sprzedane dotąd pudełka ustawiono by w rządku, trzykrotnie sięgnęłyby one Księżyca!
  • W Polsce zakup kremu NIVEA odbywa się co sekundę.
Logo dla firmy ogrodniczej-image

Logo dla firmy ogrodniczej

Logo jest podstawowym elementem indentyfikacji wizualnej firmy. Powinno być zatem charakterystyczne, tak aby szybko zapadało w pamięć i budziło pozytywne skojarzenia. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tworzenia logo dla firmy ogrodniczej.

czytaj więcej
Jak zaistnieć i nie pójść z dymem, czyli historia marki Marlboro-image

Jak zaistnieć i nie pójść z dymem, czyli historia marki Marlboro

Markę Marlboro dobrze znają zarówno miłośnicy „dymka”, jak i osoby niepalące. Co wpłynęło na taką rozpoznawalność? Poznaj historię marki Marlboro, etymologię jej nazwy oraz wybrane elementy systemu identyfikacji wizualnej. Zapraszam do lektury.

czytaj więcej
Od apteki do ciasta, czyli historia marki Dr. Oetker-image

Od apteki do ciasta, czyli historia marki Dr. Oetker

Choć doktor, to Cię nie wyleczy. O czym mowa? O marce Dr. Oetker. Poznaj historię pierwszego na świecie producenta porcjowanego proszku do pieczenia, etymologię nazwy Dr. Oetker, projektlogo oraz wiele dotyczących marki ciekawostek. Nie czekaj- czytaj!

czytaj więcej

Prosty sposób na nazwę Twojej firmy

Setki nazw z wolną domeną internetową, gotowe do rejestracji jako znak towarowy ®.
Wybierz nazwę, rozpocznij swój biznes.

f
facebook